لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۶

پرزیدنت ترامپ تا ساعاتی دیگر سیاست خود در قبال ایران را اعلام می‌کند


رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد نظر خود درباره پایبندی ایران به برجام و سیاست آمریکا در قبال تهران را اعلام کند
رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد نظر خود درباره پایبندی ایران به برجام و سیاست آمریکا در قبال تهران را اعلام کند

سخنگوی کاخ سفید تایید کرد که پرزیدنت دونالد ترامپ روز جمعه ظهر به وقت واشنگتن سیاست راهبردی خود در قبال جمهوری اسلامی ایران را اعلام خواهد کرد.

سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید روز پنجشنبه ۲۰ مهر اعلام کرد آقای ترامپ درباره پایبندی ایران به برجام نیز نظر خود را اعلام خواهد کرد.

براساس قانون آمریکا، رئیس جمهوری موظف است هر ۹۰ روز نظر خود را درباره پایبندی ایران به توافق هسته ای موسوم به برجام اعلام کند. دولت ترامپ تاکنون دوبار این پایبندی را تایید کرده اما منابع نزدیک به دولت می گویند او قصد ندارد برای بار سوم پایبندی ایران را به برجام تایید کند.

بیشتر بدانید:
پخش زنده سخنرانی پرزیدنت ترامپ را از تلویزیون، سایت، فیسبوک و اینستاگرام و یوتیوب صدای آمریکا دنبال کنید

برخی مقام های سابق دولت می گویند عدم تایید پایبندی ایران به برجام و در نهایت بازگرداندن تحریم ها علیه ایران می تواند منجر به خروج آمریکا از توافق هسته ای شود اما دولت می گوید چنین قصدی ندارد.

آسوشیتدپرس عصر پنجشنبه در گزارشی نوشت: ترامپ برجام را در تضاد با منافع آمریکا اعلام می‌کند، اما خواستار بازگشت تحریم نمی‌شود.

به نوشته این خبرگزاری، ترامپ احیای تحریم‌های هسته‌ای را خواستار نخواهد شد، اما از کنگره خواهد خواست طرحی را تصویب کند که رویکرد جدید ایالات متحده در قبال ایران را تکمیل می‌کند.

این گزارش توسط کاخ سفید تایید نشده است اما پیشتر سایر رسانه های آمریکایی موارد مشابهی را گزارش دادند.

تصمیم به کنگره اطلاع داده شد

چهارشنبه شب رسانه های آمریکایی گزارش دادند هربرت ریموند مک‌مستر، مشاور امنیت ملی کاخ سفید و دستیارانش نمایندگان کنگره آمریکا را از تصمیم نهایی پرزیدنت ترامپ درباره اعلام عدم پایبندی ایران به برجام مطلع کرده‌اند.

«هربرت ریموند مک‌مستر»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید بعد از چند ماه راهبردی در خصوص ایران تدوین کرده که مورد موافقت سایر اعضای تیم امنیت ملی آمریکا نیز قرار گرفته است.

فاکس نیوز به نقل از منابع خود به بخشی از راهبرد جدید دولت اشاره کرد و نوشت پرزیدنت ترامپ در گزارش به کنگره پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تأیید نمی کند، اما با کنگره رایزنی‌ می کند تا مانع بازگشت تحریم‌های هسته ای ایران شود.

رویترز گزارش داد چهارشنبه شب وزیر خارجه آمریکا نیز با برخی نمایندگان کنگره برای توجیه سیاست دولت در قبال ایران جلسه داشته است.

همچنین ان‌بی‌سی گزارش داد دو مقام آمریکایی گفته‌اند هدف دولت ترامپ از فشار بر جمهوری اسلامی، مذاکره مجدد درباره محدودیت‌های زوال‌پذیر برجام برای ایران، موسوم به بندهای «غروب آفتاب» است. در توافق هسته ای سقف ده تا ۱۵ ساله در نظر گرفته شده و بعد از آن منقضی می شود.

منتقدان برجام می گویند بعد از آن هیچ مانعی برای دستیابی ایران به سلاح هسته ای نیست.

به نوشته ان‌بی‌سی، گسترش امکان بازرسی از سایتهای نظامی ایران و توقف برنامه موشکی ایران دیگر خواسته‌های دولت ترامپ است.

پیشنهاد تغییر قانون توسط کنگره

آسوشیتدپرس می گوید بخشی از تلاش دولت ترامپ متقاعد کردن کنگره برای تغییر قانون است. در حال حاضر به موجب قانونی که کنگره بعد از توافق هسته ای به نام قانون «بررسی توافق هسته‌ای ایران» دو سال پیش تصویب کرد،‌ دولت آمریکا موظف است هر ۹۰ روز یکبار گزارشی درباره پایبندی ایران به برجام به کنگره ارائه کند. چنانچه دولت پایبندی ایران را گواهی نکند، کنگره دو ماه برای بازگرداندن تحریم های هسته ای ایران فرصت دارد.

آسوشیتدپرس به نقش از مقام های دولتی گزارش داد نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره پیش نویس قانونی را در دست دارند که تاکید گزارش دهی هر ۹۰ روز توسط دولت را لغو می کند.

طراح یکی از این پیشنویس ها باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا است که این روزها رابطه خوبی با رئیس جمهوری ندارد. طرح دیگر را نیز «تام کاتن»، سناتور جمهوری‌خواه نوشته است. این طرحها خواستار آن هستند که به جای رئیس جمهوری، جامعه اطلاعاتی آمریکا رفتارهای ایران در خاورمیانه را ارزیابی کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG