لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ ایران ۱۱:۰۲

کاخ سفید تایید کرد: پرزیدنت ترامپ این هفته درباره پایبندی ایران به توافق هسته‌ای نظر می‌دهد


سخنگوی کاخ سفید گفت رئیس جمهوری آمریکا سیاست جامعه ای را درباره ایران دنبال می کند.

سخنگوی کاخ سفید روز سه شنبه تایید کرد در روزهای آینده پرزیدنت ترامپ سیاست جامع خود را در قبال ایران و همچنین پایبندی یا عدم پایبندی ایران به توافق هسته ای را اعلام خواهد کرد. پیش از این رسانه های آمریکایی گزارش داده بودند رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد پنجشنبه ۲۰ مهر نظر خود را اعلام کند اما کاخ سفید تاکنون نظری نداده بود.

سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید روز سه شنبه ۱۸ مهر به خبرنگاران گفت رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد این هفته سیاست جامع ایالات متحده را درباره ایران اعلام کند که طیف گسترده ای از مسائل را دربر خواهد گرفت. وی از بیان جزئیات خودداری کرد.

پرزیدنت ترامپ از زمان نامزدی در انتخابات از توافق ایران انتقاد می کرد و در ماههای گذشته دولت او ایران را به بی ثبات سازی در خاورمیانه و نقض برجام با آزمایش های موشکی متهم کرده است.

هفته پیش آقای ترامپ در جمع رهبران نظامی آمریکا بار دیگر از ایران به خاطر عدم توجه به روح برجام انتقاد کرد و بعد از دیدار با فرماندهان نظامی گفت این آرامش قبل از توفان است.

برخی رسانه های آمریکایی از جمله واشنگتن پست گزارش دادند که به نظر می رسد پرزیدنت ترامپ پایبندی ایران به توافق اتمی قدرتهای جهانی با آن کشور را تایید نخواهد کرد و آن را برای اعمال تحریمهای جدید به کنگره ارجاع خواهد کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی نوشت مقامهای ایالات متحده می گویند دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا هفته آینده در یک سخنرانی تصمیم خود را درباره باقی ماندن یا نماندن آمریکا در توافق اتمی سال ۲۰۱۵ قدرتهای جهانی، موسوم به ۵+۱، با ایران اعلام خواهد کرد.

براساس قانون آمریکا، رئیس جمهوری آمریکا موظف است هر سه ماه نظر خود را درباره پایبندی ایران به توافق هسته ای به کنگره آمریکا اعلام کند. پرزیدنت ترامپ تاکنون دوبار پایبندی ایران را تایید کرده اما در اردیبهشت ماه، رسانه های آمریکایی گزارش داده بودند او چندان تمایلی به این کار نداشت و پس از آن تیمی منصوب کرد تا موارد نقض تعهد ایران به برجام را مشخص کنند.

ضرب الاجل بعدی یکشنبه ۱۵ اکتبر است اما آقای ترامپ ممکن است قصد خود در این باره را قبل از ضرب الاجل ۱۵ اکتبر اعلام کند که آیا به اعتقاد او ایران به تعهدات خود در برجام عمل کرده و آیا این توافق منافع ایالات متحده را پیش می برد یا نه.

روز چهارشنبه ۱۲ مهر رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده گفت به عنوان وزیر خارجه آمریکا توصیه هایی درباره ایران به پرزیدنت ترامپ ارائه خواهد کرد. وی در یک نشست خبری غیرمنتظره و کوتاه درباره توافق هسته‌ای ایران در پاسخ به خبرنگاران گفت «ما توصیه‌ای برای رئیس جمهوری خواهیم داشت. چند گزینه را در مورد این که چطور در جهت پیشبرد سیاست مهم (آمریکا) در برابر ایران حرکت کنیم، به او ارائه خواهیم کرد.»

اظهارات آقای تیلرسون پس از آن است که وزیر دفاع آمریکا پیشتر گفته بود که ایران باید در برجام بماند.

آقای ترامپ درسخنرانی ماه گذشته خود در سازمان ملل متحد توافق اتمی با ایران را خجالت آور خواند و آن را یکی از بدترین و یکطرفه ترین قراردادهایی خواند که ایالات متحده آمریکا به خود دیده است.

ایران و کشورهای پنج به علاوه یک از جمله آمریکا در تیرماه سال ۱۳۹۴ توافق «برنامه جامع اقدام مشترک» موسوم به برجام را امضا کردند. براساس این توافق ایران برنامه های هسته ای جنجالی خود را متوقف کرد و جامعه جهانی تحریم های هسته ای ایران را لغو کرد.

این توافق در زمان دولت باراک اوباما صورت گرفت اما پرزیدنت ترامپ از زمان نامزدی گفته بود که این بدترین توافق بود اما اکنون برخی تحلیلگران به او توصیه کرده اند که به جای خروج از توافق، فشار بر ایران را سخت تر کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نظر شما

نمایش نظرات

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG