لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۹

کاخ سفید: سیاست جدید پرزیدنت ترامپ در قبال ایران تنها با در نظر گرفتن نقض برجام تعیین نمی شود


در حالیکه پرزیدنت ترامپ در روزهای آینده سیاست‌های خود در قبال ایران و پایبندی یا عدم پایبندی ایران به برجام را اعلام می‌کند، کاخ سفید گفته است که تمام اقدامات بدخواهانه جمهوری اسلامی در سیاست‌های جدید پرزیدنت علیه ایران در نظر گرفته می‌شود.

بنا به گفته‌های سخنگوی کاخ سفید، رئیس جمهوری آمریکا در اقدامات و سیاست‌های آتی علیه جمهوری اسلامی ایران، که ظرف چند روز آینده اعلام خواهد شد، سپاه پاسداران، حمایت از حزب الله لبنان، برنامه موشکی و اقدامات بی‌ثبات کننده ایران در منطقه را نیز در نظر می‌گیرد.

پرزیدنت ترامپ گرچه یکی از سرسخت‌ترین منتقدان توافق اتمی موسوم به برجام بوده است، اما سخنگوی کاخ سفید عصر جمعه ۱۴ مهر گفت که وارد ساختن فشار بر جمهوری اسلامی ایران تنها به برجام ختم نمی‌شود.

سارا هاکبی سندرز گفت: «نمی‌خواهم پیشاپیش، تصمیم پرزیدنت ترامپ در این باره را اعلام کنم. اما، می‌گویم که پرزیدنت ترامپ تنها به یک بخش از رفتارهای ایران نمی‌نگرد. او تمامی رفتارهای بد ایران را مدنظر دارد.»

سخنگوی کاخ سفید اضافه کرد: «نه تنها توافق هسته‌ای به عنوان رفتاری بد، بلکه آزمایش‌های موشک بالستیک، بی‌ثبات‌سازی در منطقه، کشور شماره یک در حمایت از تروریسم، حملات سایبری و برنامه ممنوعه هسته‌ای؛ پرزیدنت ترامپ در پی استراتژی جامعی برای مقابله با همه این مشکلات است، نه فقط رفع یکی از این مشکلات. دولت پرزیدنت ترامپ بر این استراتژی تمرکز کرده است و رییس جمهور آن را در روزهای آینده اعلام خواهد کرد.»

پرزیدنت ترامپ روز پنجشنبه پیش از جلسه با رهبران نظامی آمریکا در کاخ سفید گفت، ایران با گسترش خشونت و فعالیت های بی ثبات کنند ، روح برجام را نقض کرده است.

وی افزود: «رژیم ایران از تروریسم حمایت می‌کند و خشونت و خونریزی و هرج و مرج را در خاورمیانه رواج می دهد. به این دلیل ما باید نقطه پایانی بر ادامه این تهاجم و جاه طلبی های اتمی ایران بگذاریم. آنها به روح توافق پایبند نبوده‌اند.»

او سپس به خبرنگاران گفت که نشست او با فرماندهان، آرامش قبل از طوفان است.

پیشتر برخی رسانه‌های آمریکایی به نقل از منابع خود خبر دادند رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا قصد دارد روز پنجشنبه، ۲۰ مهر، سیاست خود را در قبال پایبندی یا عدم پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را اعلام کند. هنوز هیچ مقام کاخ سفید این تاریخ را تایید نکرده است.

انتظار می‌رود، پرزیدنت ترامپ از تایید عملکرد ایران در برجام خودداری کند.

سناتور دمکرات تیم کین، روز جمعه در توئیتی نوشت که کاخ سفید به سناتورها گفته است پرزیدنت ترامپ پایبندی ایران به توافق را تایید نخواهد کرد، اما از کنگره هم نخواهد خواست که تحریم‌ها را احیا کند.

از سوی دیگر انتظار می‌رود وزارت خارجه آمریکا، به زودی اعلام کند برای اطلاعاتی که به شناسایی محل اختفا، دستگیری یا محکومیت دو رهبر حزب الله بینجامد، جایزه‌ای دوازده میلیون دلاری تعیین می‌کند.

استراتژی جدید آمریکا، همچنین شامل راهبردی برای مهار فعالیت‌های بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران، حملات احتمالی سایبری و تلاش‌های دیپلماتیک برای تغییر بخش‌هایی از توافق هسته‌ای خواهد بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG