لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۳

اد رویس: توافق ایران پراشتباه است، باید بیشترین استفاده را از آن کنیم


اد رویس، رئیس کمیته روابط خارجه مجلس نمایندگان
اد رویس، رئیس کمیته روابط خارجه مجلس نمایندگان

در آستانه اعلام نظر پرزیدنت ترامپ در مورد تائید و یا عدم تائید پایبندی ایران به برجام، کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه ۱۹ مهرماه، جلسه ای درباره سیاست ایالات متحده در مواجه با ایران برگزار کرد.

در این جلسه اد رویس، رئیس کمیته روابط خارجه مجلس نمایندگان، ایران را تهدیدی علیه امنیت ملی آمریکا و امنیت همپیمانان آمریکا در منطقه دانست.

اد رویس گفت: «موافقتنامه هسته ای پر اشتباهی که پرزیدنت اوباما با ایران امضا کرده یک قمار بود. قماری که به ایران این امکان را می داد که تبدیل به کشوری مسئول در منطقه شده و تمرکز‍‌اش را بر روی موفقیت مردم کشورش بگذارد. متاسفانه، و به طرز قابل پیش بینی ای، ایران خود را یک جریان میبیند. ‌جریانی که از ایدئولوژی و خشونت برای بر هم زدن ثبات منطقه و تهدید کشورهای دیگر به خصوص آمریکا و اسرائیل، استفاده می کند. برای همین ما هنوز شعار مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل را می شنویم.»

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان افزود: « در عراق و سوریه، سپاه پاسداران ایران از جنگ با داعش استفاده کرده و با کمک جنگجویان شیعه و اقدامات ظالمانه، به مناطق زیادی از این کشور سلطه یافته است. با شکست داعش خطر جدی خواهد بود. یک گروه اسلامگرای تروریست با گروه تروریستی دیگری جایگزین خواهد شد. از سوی دیگر حزب الله لبنان نیروهای زیادی در خاک سوریه دارد. این گروه به دنبال ماموریت نهایی اش بوده که همان نابودی اسرائیل است. این گروه تروریستی زرادخانه عظیمی از موشکهای مرگ آور تهیه کرده است. زرادخانه ای آماده حمله به کشور یهودی اسرائیل.»

آقای رویس گفت: « ادامه برنامه ایران برای گسترش موشکهای بین قاره ای، با استفاده از پولی که برداشتن تحریم‌ها پس از برجام برای این کشور به همراه داشته، بسیار مهم است. هیچ کشوری بدون پیگیری ساخت سلاح هسته ای، همچین برنامه پرهزینه ای را ادامه نداده است. این سلاح‌ها برای هدف قرار دادن ما طراحی شده اند. در حالی که توافقنامه برجام ممکن است ایران را از ساخت سلاح هسته ای باز داشته باشد، خودکفایی صنعتی ایران و بی میلی جامعه جهانی درباره بازدید از مراکز نظامی ایران، به معنی عدم اطلاع ما از فعالیتهای پنهانی ایران در راه ساخت سلاح هسته ای است. برای همین اکثریت کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان با این توافقنامه مخالفت کردند اما در نهایت پرزیدنت اوباما آن را امضا کرد. در نتیجه این توافق بیش از ۱۰۰ میلیارد در اختیار ایران قرار گرفت که بیشتر آن را سپاه پاسداران دریافت کرده است.»

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان در پایان گفت: «اگرچه این توافقنامه بسیار پر اشتباه است، ما باید نهایت بهره برداری را از آن انجام دهیم. باید با هم پیمانانمان همکاری کرده تا از دستیابی بهتر بازرسان به مراکز هسته ای ایران اطمینان حاصل کنیم. همچنین نقاط ضعف این توافقنامه را مورد توجه قرار دهیم. ما همچنین باید تلاش ایران برای بر هم زدن ثبات منطقه را مورد خطاب قرار دهیم. در روزهای آینده پرزیدنت ترامپ نظرش در مورد پایبندی ایران به توافقنامه برجام را اعلام می کند. هر تصمیمی که پرزیدنت ترامپ بگیرد، بیان حقایق اجتناب ناپذیر است. او باید دلیل تصمیم اش و این که چه معنایی خواهد داشت را اعلام کرده و برنامه اش در مورد مواجه با طیف عظیم خطرات ایران را توضیح دهد.»

براساس قانون آمریکا، رئیس جمهوری آمریکا موظف است هر سه ماه نظر خود را درباره پایبندی ایران به توافق هسته ای به کنگره آمریکا اعلام کند. پرزیدنت ترامپ تاکنون دوبار پایبندی ایران را تایید کرده اما در اردیبهشت ماه، رسانه های آمریکایی گزارش داده بودند او چندان تمایلی به این کار نداشت و پس از آن تیمی منصوب کرد تا موارد نقض تعهد ایران به برجام را مشخص کنند.

ضرب الاجل بعدی یکشنبه ۱۵ اکتبر است اما آقای ترامپ ممکن است قصد خود در این باره را قبل از ضرب الاجل ۱۵ اکتبر اعلام کند که آیا به اعتقاد او ایران به تعهدات خود در برجام عمل کرده و آیا این توافق منافع ایالات متحده را پیش می برد یا نه.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG