لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۴۲

اجتناب از تایید پایبندی ایران به برجام می تواند به افزایش بهای نفت در بازارهای جهانی منجر شود


در حالیکه حدود یک هفته به اعلام سیاست‌های جدید آمریکا در قبال ایران و تایید یا رد پایبندی ایران به برجام از سوی رئیس جمهوری آمریکا باقی مانده، گمانه زنی‌ها حاکی از افزایش بهای جهانی نفت در صورت تایید نشدن پایبندی ایران به توافق هسته‌ای دارد.

هلیما کرافت، رئیس بخش استراتژی کالا در شرکت آر بی سی کاپیتال، شرکت سرمایه گذاری بین‌المللی که در بیش از پانزده کشور جهان فعالیت دارد، در مصاحبه ای با سی ان بی سی گفت که اگر پرزیدنت ترامپ عملکرد ایران به توافق موسوم به برجام را تایید نکند، احتمالا بهای نفت در بازار جهانی بالا خواهد رفت.

به گفته او این نگرانی وجود دارد که اگر این رد تایید به احیای تحریم‌ها منجر شود در آن صورت کشورهای وارد کننده نفت ملزم خواهند شد که واردات نفت خام از ایران را به طرز چشمگیری کاهش دهند.

احیای تحریم‌ها همچنین می‌تواند شرکت‌های خارجی را از سرمایه گذاری در بخش انرژی در ایران منع کند.

سی ان بی سی به نقل از مقامی در شرکت ملی نفت ایران می‌گوید که صادرات نفت ایران یک سال پس از رفع تحریم‌ها به حدود دو میلیون و دویست هزار بشکه در روز رسید. خانم کرافت هم گفت که در حال حاضر این برداشت وجود دارد که آمریکا به تنهایی به اعمال تحریم‌ها اقدام خواهد کرد و باید دید در آن صورت دولت آمریکا تا چه حد شرکت‌های خارجی را برای اعمال تحریم‌ها زیر فشار خواهد گذاشت.

به گفته او، اگر آمریکا تهدید کند در صورت نقض تحریم‌ها به شرکت‌هایی که با ایران معامله می‌کنند اجازه ورود به بازار آمریکا داده نخواهد شد، شرکت‌ها این تهدید را جدی تلقی خواهند کرد.

پرزیدنت ترامپ ضمن توصیف توافق برجام به عنوان بدترین توافق و مایه شرمساری آمریکا، ایران را متهم کرده است که با پیش گرفتن رویه پیشین خود در حمایت از تروریسم و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده، روح توافق را نقض کرده است.

کاخ سفید می‌گوید پرزیدنت ترامپ در سیاست جدیدی که قرار است درباره ایران اعلام کند تنها به عملکرد ایران در توافق برجام توجه نخواهد کرد بلکه آزمایش‌های موشکی بالستیک، حمایت از تروریسم و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده تهران در خاورمیانه را نیز ملاک قرار می‌دهد.

در همین حال، خبرگزاری دولتی ایران روز یکشنبه اظهارات محمد علی جعفری فرمانده سپاه پاسداران را نقل کرد که تهدید کرده است اگر آمریکا تحریم های جدیدی علیه جمهوری اسلامی ایران وضع کند پایگاه های آمریکا در خاور میانه با خطر یک حمله موشکی ایران روبر خواهدشد . وی گفته است آمریکا در آن صورت باید پایگاههای خود را به خارج از تیررس دو هزار کیلومتری موشک های ایران منتقل کند.

رئیس جمهوری آمریکا، طبق قانون باید هر نود روز یک بار عملکرد ایران به برجام را تایید یا رد کند. ضرب الاجل این گواهی، این بار روز ۲۳ مهر، پانزدهم اکتبر، است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG