لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۳

«توافق ناشیانه: پول نقد دادیم،‌ چیزی نگرفتیم»؛ انتقاد شدید پرزیدنت ترامپ از توافق ایران


در آستانه ضرب الاجل ۱۵ اکتبر برای اعلام نظر رئیس جمهوری ایالات متحده درباره پایبندی ایران به توافق هسته ای، پرزیدنت ترامپ چهارشنبه شب در یک گفتگوی تلویزیونی با فاکس نیوز به شدت بار دیگر از توافق دو سال پیش بین ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک انتقاد کرد.

آقای ترامپ گفت این یکی از ناشیانه‌ترین توافق‌هایی است که تا به حال دیده‌ام. چند میلیارد دلار دادیم، هیچ نگرفتیم در عوض آنها راهی پیدا کردند که سریعاً به تسلیحات هسته‌ای برسند و حالا به این فکر کنید: ۱.۷ میلیارد دلار پول نقد. این پول نقدی است که از جیب شما می‌رود.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: می‌دانید چند هواپیما پر از پول می‌شود؟ تا حالا یک میلیون دلار از نزدیک دیده‌اید؟... این ۱.۷ میلیارد دلار است. لابد می‌پرسید چه کسانی این پول را دریافت کردند؟ ما هیچ چیز به دست نیاوردیم. هیچ چیز. این بدترین توافق است.

اشاره آقای ترامپ به مبلغ ۴۰۰ هزار دلار از دارایی های مصادره شده ایران بعد از انقلاب و ۱.۳ میلیارد دلار بهره آن است که در حاشیه توافق هسته ای، دولت اوباما به ایران پرداخت کرد و پرداخت آن همزمان با آزادی زندانیان آمریکایی از ایران شد،‌ به همین دلیل جمهوریخواهان اوباما را به پرداخت باج به ایران متهم کردند.

قرار است رئیس جمهوری آمریکا تا روز جمعه نظر نهایی خود را درباره پایبندی ایران به توافق هسته ای اعلام کند. پیشتر اعلام شده بود آقای ترامپ راهبرد جامع خود در قبال ایران را روز پنجشنبه اعلام می کند اما به نوشته برخی رسانه های آمریکایی او روز جمعه سخنرانی خواهد کرد.

تصمیم به کنگره اطلاع داده شد

رسانه های آمریکایی گزارش دادند چهارشنبه شب هربرت ریموند مک‌مستر، مشاور امنیت ملی کاخ سفید و دستیارانش نمایندگان کنگره آمریکا را از تصمیم نهایی پرزیدنت ترامپ درباره اعلام عدم پایبندی ایران به برجام مطلع کرده‌اند.

«هربرت ریموند مک‌مستر»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید بعد از چند ماه راهبردی در خصوص ایران تدوین کرده که مورد موافقت سایر اعضای تیم امنیت ملی آمریکا نیز قرار گرفته است.

فاکس نیوز به نقل از منابع خود به بخشی از راهبرد جدید دولت اشاره کرد و نوشت پرزیدنت ترامپ در گزارش به کنگره پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تأیید نمی کند، اما با کنگره رایزنی‌ می کند تا مانع بازگشت تحریم‌های هسته ای ایران شود.

رویترز گزارش داد چهارشنبه شب وزیر خارجه آمریکا نیز با برخی نمایندگان کنگره برای توجیه سیاست دولت در قبال ایران جلسه داشته است.

همچنین ان‌بی‌سی گزارش داد دو مقام آمریکایی گفته‌اند هدف دولت ترامپ از فشار بر جمهوری اسلامی، مذاکره مجدد درباره محدودیت‌های زوال‌پذیر برجام برای ایران، موسوم به بندهای «غروب آفتاب» است. در توافق هسته ای سقف ده تا ۱۵ ساله در نظر گرفته شده و بعد از آن منقضی می شود.

منتقدان برجام می گویند بعد از آن هیچ مانعی برای دستیابی ایران به سلاح هسته ای نیست.

به نوشته ان‌بی‌سی، گسترش امکان بازرسی از سایتهای نظامی ایران و توقف برنامه موشکی ایران دیگر خواسته‌های دولت ترامپ است.

پیشنهاد تغییر قانون توسط کنگره

آسوشیتدپرس می گوید بخشی از تلاش دولت ترامپ متقاعد کردن کنگره برای تغییر قانون است. در حال حاضر به موجب قانونی که کنگره بعد از توافق هسته ای به نام قانون «بررسی توافق هسته‌ای ایران» دو سال پیش تصویب کرد،‌ دولت آمریکا موظف است هر ۹۰ روز یکبار گزارشی درباره پایبندی ایران به برجام به کنگره ارائه کند. چنانچه دولت پایبندی ایران را گواهی نکند، کنگره دو ماه برای بازگرداندن تحریم های هسته ای ایران فرصت دارد.

آسوشیتدپرس به نقش از مقام های دولتی گزارش داد نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره پیش نویس قانونی را در دست دارند که تاکید گزارش دهی هر ۹۰ روز توسط دولت را لغو می کند.

طراح یکی از این پیشنویس ها باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا است که این روزها رابطه خوبی با رئیس جمهوری ندارد. طرح دیگر را نیز «تام کاتن»، سناتور جمهوری‌خواه نوشته است. این طرحها خواستار آن هستند که به جای رئیس جمهوری، جامعه اطلاعاتی آمریکا رفتارهای ایران در خاورمیانه را ارزیابی کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG