لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۱

واکنش حسن روحانی به احتمال قرار گرفتن سپاه در فهرست گروههای تروریستی


در آستانه اعلام نظر دونالد ترامپ درباره پایبندی ایران به برجام و سیاست‌های جدید آمریکا در قبال جمهوری اسلامی، حسن روحانی در سخنانی به شدت از سپاه پاسداران حمایت کرد.

رئیس جمهوری آمریکا قرار است به زودی درباره پایبندی یا عدم پایبندی ایران به برجام اظهارنظر کند. پرزیدنت ترامپ همچنین قرار است سیاست‌های جدید آمریکا در قبال ایران را اعلام کند و انتظار می‌رود سپاه پاسداران را در جریان یک رشته اقدامات سختگیرانه علیه ایران، در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دهد.

از همین رو، طی روزهای اخیر مقامات جمهوری اسلامی از جمله فرمانده سپاه پاسداران و وزیر امور خارجه تهدید کرده‌اند که اگر آمریکا سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی قرار با واکنش تند ایران مواجه می‌شود.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نیز در جلسه هیات دولت روز چهارشنبه ۱۹ مهر، به طور کامل از سپاه پاسداران حمایت کرد و هشدار داد که اقدام دولت آمریکا علیه سپاه، اشتباهی پشت اشتباهات دیگر خواهد بود.

او سپاه را نیرویی خواند که در روزهای خطر از کشور دفاع کرده است و به همین دلیل محبوب است.

در پی مطرح شدن گمانه زنی‌هایی درباره احتمال قرار گرفتن نام سپاه در میان فهرست گروه‌های تروریستی از سوی دولت آمریکا، محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران جمهوری اسلامی روز یکشنبه اعلام کرد که اگر آمریکا سپاه را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دهد، سپاه نیز ارتش آمریکا را در سراسر جهان به ویژه در منطقه خاورمیانه، همسنگ داعش در نظر خواهد گرفت.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که یک نهاد نظامی است، فعالیت های گسترده ای نیز در بخشهای اقتصادی و فرهنگی دارد. آمریکا و برخی کشورهای غربی کمک های سپاه به حزب الله لبنان و دخالت‌های نظامی در عراق، سوریه و یمن را محکوم کرده و این نهاد را متهم به همکاری با گروه‌های تروریستی می‌کنند.

حال به نظر می‌رسد رئیس جمهوری ایران در تلاشی هماهنگ، برای مقابله با اقدامات آتی دولت آمریکا علیه سپاه، یکپارچگی نهادهای جمهوری اسلامی در حمایت از سپاه پاسداران را نشان دهد.

کاخ سفید نیز اعلام کرده است که پرزیدنت ترامپ در سیاست جدیدی که قرار است درباره ایران اعلام کند تنها به عملکرد ایران در توافق برجام توجه نخواهد کرد بلکه آزمایش‌های موشکی بالستیک، حمایت از تروریسم و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده تهران در خاورمیانه را نیز ملاک قرار می‌دهد.

پرزیدنت ترامپ نیز در آخرین اظهار نظر درباره ایران، جمهوری اسلامی را بازیگر بدی توصیف کرد که با پاسخی متناسب با رفتارش روبرو خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG