لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۵

در جلسه «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» مطرح شد: آیا ترامپ از برجام خارج می‌شود


مارک والاس نماینده پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد و مدیر گروه «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» - آرشیو
مارک والاس نماینده پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد و مدیر گروه «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» - آرشیو

اعضای گروه «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» روز سه شنبه در یک نشست خبری در نیویورک، از دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده خواستند پایبندی تهران به توافق جامع هسته‌ای ۲۰۱۵ را تایید نکند.

مارک والاس نماینده پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد و مدیر گروه اتحاد علیه ایران هسته‌ای، و مارک کرک سناتور پیشین ایالات ایلینوی در سنا، در نشست روز سه شنبه ۱۸ مهر حضور داشتند و به برخی پرسش‌ها پاسخ دادند.

سخنان مارک والاس

مارک والاس در تشریح رویکرد گروه در برابر توافق اتمی وین گفت، این گروه ۹ سال با همکاری تعدادی از مقام‌ها که کارشناس سیاست خارجی هستند و با هدف جلوگیری از تبدیل شدن ایران به قدرت هسته‌ای تشکیل شد.

به گفته او، از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته و پیروزی دونالد ترامپ در آن، فعالیت‌های این گروه وارد مرحله جدیدی شد، چرا که دولت کنونی توافق هسته‌ای ایران را بد دانسته و خواستار یک توافق بهتر است.

آقای والاس در ادامه گفت رئیس جمهوری دو گزینه پیش رو دارد، یکی عدم تایید پایبندی ایران و اعلام آن به کنگره و تلاش برای گفت‌وگوی دوباره برای رسیدن به توافقی بهتر با همکاری متحدان آمریکا، یا خروج از آن.

به عقیده این دیپلمات پیشین آمریکا، پرزیدنت ترامپ احتمالا پایبندی تهران به توافق هسته‌ای وین که از آن با عنوان برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام نیز یاد می‌شود را، بدون آن که از آن خارج شود، تایید نخواهد کرد.

وی در مخالفت با نظر برخی که می‌گویند ایران کاملا به تعهدات خود در برجام پایبند بوده، گفت این درست نیست؛ چرا که ایران دو بخش از توافق، یکی مربوط به تعداد سانتریفیوژها و دیگری مربوط به آب سنگین را راعایت کرده است.

به گفته وی، با این حال ایران در مواردی این دو بخش را نقض کرده؛ مثلا چند بار ذخیره آب سنگین تولیدی آن کشور از حد مقرر فراتر رفته، یا به آژانس بین انرژی اتمی اجازه بازرسی از تاسیسات نظامی را نداده است.

وی به گزارش اخیر یک نهاد اطلاعاتی آلمان درباره تلاش ایران در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ برای دستیابی غیرقانونی به فناوری هسته‌ای و موشکی، به عنوان دلیل سومی که نشان دهنده پایبند نبودن تهران به توافق است اشاره کرد.

آقای والاس افزود، آزمایش‌های موشکی بالیستیک ایران و ادامه سیاست‌های تهاجمی تهران در منطقه – مانند عراق، سوریه و لبنان و یمن – باعث شده انتظارات از برجام برآورده نشود، و این دلایل دیگری برای مخالفت با آن است.

سخنان مارک کرک

مارک کرک سناتور پیشین ایالات ایلینوی در سنا نیز در ادامه جلسه، با اشاره به برخی ادعاها که پرزیدنت ترامپ با عدم تایید پایبندی ایران به برجام قصد دارد توپ را به زمین کنگره بیاندازد، گفت کنگره از ایفای نقش برای اعمال فشار بر تندروهای ایران استقبال می‌کند.

وی در ادامه، توافق جامع هسته‌ای ۲۳ تیر ۱۳۹۴ قدرت‌های جهانی – شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان - با ایران را یک توافق بد دانست که به ضرر امنیت ملی آمریکاست و گفت واشنگتن باید از آن خارج شود.

آقای کرک، همچنین به شباهت‌های برنامه‌های هسته‌ای و موشکی ایران و کره شمالی و همکاری دو کشور در این زمینه‌ها اشاره کرد و گفت، رویکرد محکم پرزیدنت ترامپ در قبال کره شمالی، فشار بر ایران را نیز بیشتر می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG