لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۱

در آستانه اعلام نظر ترامپ درباره برجام ارزش دلار در ایران از ۴ هزار تومان گذشت


در حالیکه در آستانه اعلام نظر رئیس جمهوری آمریکا درباره برجام پیش بینی هایی مبنی بر احتمال وضع تحریم های جدید علیه ایران مطرح شده است، ارزش دلار در بازار آزاد ایران افزایش یافته و به بیش از ۴ هزار تومان رسیده است.

به نوشته خبرگزاری های داخلی ایران، افزایش نرخ دلار که از روزهای گذشته آغاز شد، روز دوشنبه ۱۷ مهر قیمت این ارز را در بازار ایران از حدود ۳۸۰۰ هزار و تومان به ۴۰۳۸ رسید. دیگر ارزهای خارجی نیز در بازار ایران روند صعودی داشتند.

اواخر پاییز سال گذشته نیز نرخ ارز در ایران افزایش ناگهانی داشت اما در آن هنگام بانک مرکزی دلایلی نظیر وارد نشدن ارز پتروشیمی ها به بازار، افزایش تقاضای ارز برای مسافران اربعین و تعطیلات ژانویه، و رسیدن زمان تسویه حساب بدهی های خارجی را دلیل کمیاب شدن ارز و افزایش قیمت آن عنوان کرد.

این در حالیست که افزایش فعلی قیمت ارز در بازار ایران چند ماه پیش از زمان سنتی آن، یعنی اواخر پاییز رخ داده است.

از سوی دیگر، کارشناسان اقتصادی تحریم های احتمالی بیشتر علیه ایران از سوی دولت آمریکا را یکی از عوامل موثر بر اقتصاد ایران و حتی اقتصاد جهانی دانسته اند.

هلیما کرافت، رئیس بخش استراتژی کالا در یک شرکت سرمایه گذاری بین‌المللی در مصاحبه ای با سی ان بی سی گفت که اگر پرزیدنت ترامپ عملکرد ایران به توافق موسوم به برجام را تایید نکند، احتمالا بهای نفت در بازار جهانی بالا خواهد رفت.

رئیس جمهوری آمریکا همواره توافق هسته ای با ایران را توافق بدی خوانده و اعلام کرده که ایران روح برجام را نقض کرده است.

کاخ سفید نیز اعلام کرده است که رئیس جمهوری آمریکا در تایید یا رد پایبندی ایران به برجام، دیگر رفتار جمهوری اسلامی از جمله اقدامات تروریستی و مخرب در منطقه را نیز در نظر می گیرد.

روز یکشنبه نیز فرمانده سپاه پاسداران اعلام کرد که اگر آمریکا سپاه را در فهرست گروههای تروریستی قرار دهد، باید پایگاههای نظامی خود را از تیررس دوهزار کیلومتری موشک های سپاه پاسداران خارج کند.

این جنگ لفظی در حالی رخ داده است که در جریان تنش های بین المللی ایران تقاضا برای خرید ارزهای خارجی در ایران بالا رفته و قیمت ارز افزایش می یابد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG