لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۷

یوکیا آمانو در کنفرانس رم: ایران به تعهدات هسته‌ای برجام عمل می‌کند


مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه در شهر رم، پایتخت ایتالیا، بار دیگر پایبندی ایران به توافق جامع هسته‌ای تابستان ۱۳۹۴ با شش قدرت جهانی را تایید کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یوکیا آمانو در کنفرانس بین‌المللی ایمنی هسته‌ای گفت «می‌توانم بگویم که تعهدات هسته‌ای ایران تحت (توافق) در حال عملی شدن هستند.»

آژانس بین المللی انرژی اتمی مسئولیت نظارت بر اجرای توافق یا برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را بر عهده دارد و هر سال باید در مورد پایبندی ایران به آن گزارش دهد.

این بازوی نظارتی هسته‌ای سازمان ملل متحد، اوایل شهریور ماه و در سومین گزارش سالانه خود به شورای حکام آژانس، پایبندی تهران به توافق جامع اتمی وین را تایید کرده بود.

تهران و شش قدرت جهانی – آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان – پس از سال‌ها مذاکره ۲۳ تیر ۱۳۹۴ در وین به توافق نهایی بر سر برنامه هسته‌ای ایران دست یافتند.

رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز، که گروه ۱+۵ را در مذاکرات نمایندگی می‌کرد، امروز گفته است که پایبندی ایران دست کم در هشت مورد جداگانه تایید شده است.

فدریکا موگرینی در یک پیام ویدئویی برای کنفرانس رم گفت، وقت سرمایه‌گذاری بر روی همکاری‌های بین المللی و گشودن کانال‌های جدید است، نه بستن کانال‌های موجود.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شوند که رئیس جمهوری آمریکا ایران را به نقض «روح» برجام متهم می‌کند و می‌گوید قصد ندارد در گزارش آتی خود پایبندی ایران را تایید کند.

دولت آمریکا باید هر ۹۰ روز گزارشی در مورد پایبندی یا عدم پایبندی ایران به توافق را به کنگره ارائه کند و دولت پرزیدنت ترامپ تاکنون دو بار پایبندی ایران را تایید کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG