لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۵

دو روز تا اعلام سیاست جدید پرزیدنت ترامپ؛ نگرانی ایران از قرارگرفتن سپاه در لیست سیاه


پیش بینی شده آقای ترامپ نظر خود را تا روز پنجشنبه اعلام کند.
پیش بینی شده آقای ترامپ نظر خود را تا روز پنجشنبه اعلام کند.

در حالیکه قرار است پرزیدنت دونالد ترامپ طی روزهای آینده تصمیم خود را درباره گواهی پایبندی و یا عدم التزام ایران به برجام اعلام کند در تهران مقام های ایران نگرانی خود را از قرار گرفتن نام سپاه پاسداران در فهرست گروه های تروریستی وزارت خارجه آمریکا ابراز کرده اند.

رسانه های آمریکایی می گویند رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه ۲۰ مهر نظر خود را درباره پایبندی ایران به توافق هسته ای اعلام خواهد کرد. پیشتر، برخی از مقامات دولتی، کنگره و شماری از اندیشکده های آمریکایی از احتمال اعلام عدم پایبندی ایران به توافق از سوی پرزیدنت ترامپ گفته اند.

پرزیدنت ترامپ از زمان نامزدی از توافق ایران انتقاد می کرد و در هفته های گذشته بر تلاش ایران برای بی ثبات سازی منطقه و همچنین برنامه موشکی به عنوان دو تخطی ایران از برجام گفته است.

رسانه های آمریکایی در دو روز اخیر گزارش دادند آمریکا قرار است طی روزهای آتی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را که حتی به گفته رسمی دولت ایران در سوریه و لبنان حضور دارد، در فهرست گروههای تروریستی قرار دهد.

این به معنی تاثیر بر نحوه ادامه حیات شبکه مالی بین سپاه پاسداران و گروههای نیابتی آن در عراق مانند حشد الشعبی، و در سوریه و لبنان مانند حزب الله لبنان است.

جیم متیس وزیر دفاع آمریکا روز دوشنبه در نشستی در انجمن ارتش ایالات متحده، بدون نام بردن از ایران، اقدامات تهران در منطقه را تروریستی دانست.

تهدید به قراردادن نام سپاه در لیست گروه های تروریستی از سوی دولت آمریکا

وی گفت: کشوری در خاورمیانه همچنان به اقدامات تروریستی خود با پنهان شدن در ورای دولت بودنش ادامه می دهد. در واقعیت این یک رژیم انقلابی بی ثبات کننده است.

مقامات تهران بارها اعلام کردند که حضورشان در سوریه و عراق بنا به دعوت دولت رسمی این کشورها و صرفا در راستای مقابله با گروههایی مانند داعش و القاعده هستند. مقامات تهران طی روزهای گذشته اعلام کردند که برای مواجهه با این تصمیم آمریکا آماده اند.

فرمانده سپاه پاسداران ایران در دور روز اخیر گفته اگر آمریکا سپاه را در فهرست گروه های تروریستی قرار دهد، جمهوری اسلامی ایران با نیروهای آمریکایی در منطقه همسنگ داعش رفتار می کند.

در حالی رسانه های غربی این را تهدید تندروهای ایران دانسته اند، روز دوشنبه محمد علی جعفری به همراه محمد جواد ظریف در یک مراسم حاضر شد و گفت بین اظهارات او و ظریف و دولت تفاوتی نیست و موضوع او، موضع ایران است.

دیگران چه می گویند

در چارچوب مقابله با اقدامات تهران در منطقه انتظار می رود که پرزیدنت ترامپ طی روزهای آینده عدم پایبندی ایران به برجام را اعلام کند.

صدور گواهی پایبندی یا عدم پایبندی ایران به برجام بموجب قانون مصوب کنگره آمریکاست.
رئیس جمهوری بموجب آن موظف است هر نود روز یک بار به کنگره بگوید آیا ایران توافق را رعایت کرده است یا نه، و آیا لغو تحریم ها به نفع منافع ملی آمریکاست یا خیر.

اگر رئیس جمهوری عملکرد ایران را تایید نکند، دوره ای شصت روزه آغاز می شود که کنگره می تواند طی آن به احیای تحریم ها رای بدهد.

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در رم در واکنش به احتمال عدم گواهی برجام از سوی پرزیدنت ترامپ گفت که جامعه جهانی بیش از ایران ضرر خواهد دید.

وی گفت: می خواهم خیلی واضع بیان کنم که ایران نمی خواهد شاهد از بین رفتن توافق اتمی باشد. اما، خطراتی که جامعه جهانی با از بین رفتن این توافق با آن مواجه می شود بیش از منافع ایران است که متاسفانه مورد هدف آمریکا قرار گرفته است.

روز دوشنبه، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان رئیس نهادی که از سوی شورای امنیت سازمان ملل مسوول بازرسی از سایتهای اتمی ایران و ارائه گزارش پایبندی ایران به برجام موظف شده است گفت، ایران به تعهداتش در چارچوب توافق هسته ای موسوم به برجام عمل کرده است.

در همین حال ، متحدان غربی آمریکا و همچنین روسیه و چین که عضو گروه موسوم به پنج به علاوه یک بودند، در واکنش به تصمیم احتمالی پرزیدنت ترامپ دایر بر عدم تایید پایبندی ایران به توافق ، خواستار ادامه تعامل با ایران و پایبندی آمریکا به آن شده اند.

با این حال بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل که از ابتدا از مخالفان سر سخت برجام بوده، از خروج آمریکا از این توافق حمایت می کند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG