لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۴

رویترز:‌ رهبران کنگره آمریکا برنامه‌ای برای بازگرداندن تحریم‌های ایران ندارند


قانونگذاران آمریکایی تصمیم گرفته اند تصمیم‌گیری درباره توافق هسته‌ای ایران را مسکوت بگذارند.
قانونگذاران آمریکایی تصمیم گرفته اند تصمیم‌گیری درباره توافق هسته‌ای ایران را مسکوت بگذارند.

خبرگزاری رویترز به نقل از مقام های کنگره و کاخ سفید خبر داد که همزمان با پایان ضرب الاجل دو ماهه، رهبران کنگره برنامه‌ای برای بازگرداندن تحریم‌های هسته ای ایران ندارند.

سه شنبه شب خبرگزاری رویترز به نقل از منابع خود در کاخ سفید و کنگره ایالات متحده نوشت قانونگذاران آمریکایی تصمیم گرفته اند تصمیم‌گیری درباره توافق هسته‌ای ایران را مسکوت بگذارند.

پرزیدنت دونالد ترامپ ۲۰ مهر اعلام کرد تهران به توافق هسته ای که سال ۱۳۹۴ بین ایران و کشورهای پنج به علاوه یک امضا شد، پایبند نیست.

براساس قانونی که کنگره همان زمان تصویب کرد، در صورت عدم تایید پایبندی ایران به برجام توسط رئیس جمهوری آمریکا، کنگره ۶۰ روز مهلت دارد که در مورد اعمال مجدد تحریم های هسته ای ایران تصمیم بگیرد.

رویترز به نقل از منابع نزدیک به کنگره نوشت: قانونگذاران آمریکایی قصد دارند بدون هیچ اقدامی از این ضرب‌الاجل عبور کنند.

در صورتی که کنگره تصمیمی درباره بازگرداندن تحریم های ایران نگیرد، این رئیس جمهوری آمریکا خواهد بود که درباره آن تصمیم خواهد گرفت و به این ترتیب آقای ترامپ باید تا ۱۵ ژانویه تصمیم بگیرد که آیا مایل به ادامه لغو تحریم های مربوط به فعالیت هسته ای جمهوری اسلامی ایران است یا خیر.

یک منبع نزدیک به کاخ سفید به رویترز گفته که دولت در حال حاضر تلاشی برای بازگرداندن تحریم‌های ایران ندارد.

آقای ترامپ از زمان نامزدی توافق ایران را بدترین توافق نامیده بود و بعد از روی کار آمدن،‌ دوبار پایبندی ایران به توافق هسته ای را تایید کرد اما در بار سوم از تایید آن خودداری کرد.

ایالات متحده آمریکا ایران را به بی ثبات سازی در خاورمیانه و انحراف از برجام از طریق آزمایش موشکی متهم می کند. براساس قطعنامه شورای امنیت که بعد از برجام تصویب شد، ایران از آزمایش موشکی با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است اما تهران چندین آزمایش موشکی داشته است.

بعد از اینکه آقای ترامپ در مهرماه گذشته از تایید پایبندی ایران به برجام خودداری کرد، جمهوریخواهان اعلام کردند تحریم های جدیدی را در دست بررسی دارند که فعالیت های بی ثبات ساز ایران، برنامه موشکی و همچنین نقض حقوق بشر توسط ایران را هدف گرفته است.

متحدان اروپایی آمریکا نگران هستند اقدامات ایالات متحده موجب خروج ایران از برجام شود. در هفته های اخیر فدریکا موگرینی و برخی وزرای خارجه اروپایی از جمله زیگمار گابریل از آلمان دیدارهایی با اعضای کنگره آمریکا داشتند.

دموکرات های کنگره از جمله بن کاردن می گویند از تغییر برجام ک مورد حمایت متحدان اروپایی نباشد، حمایت نمی کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG