لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۷

فدریکا موگرینی: برجام توسط یک کشور لغو نمی‌شود


مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نخستین مقام رسمی بود که بلافاصله پس از سخنرانی پرزیدنت ترامپ، طی سخنانی کوتاهی در بروکسل به سخنان رئیس جمهوری آمریکا واکنش نشان داد.

خانم موگرینی گفت: ما نمی توانیم به عنوان جامعه بین المللی، هزینه برچیدن توافقی را بدهیم که دارد کار می کند.

وی افزود: این یک توافق دو طرفه نیست، جامعه بین المللی و اتحادیه اروپا به روشنی اشاره کرده اند که این توافق پابرجا است و پابرجا نیز خواهد بود.

وی تاکید کرد: هیچ کشوری نمی‌تواند به تنهایی برجام را لغو کند.

خانم موگرینی گفت بلافاصله بعد از سخنرانی آقای ترامپ درباره ایران با رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا گفتگو کرد.

خانم موگرینی در مرحلۀ نهایی مذاکرات منتهی به توافق اتمی در سال ۲۰۱۵ ریاست مذاکرات را برعهده داشت.

واکنش مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به سخنان روز جمعه پرزیدنت ترامپ است.

رئیس جمهوری ایالات متحده بعد از ظهر جمعه ۲۱ مهر ۱۳۹۶ استراتژی جدید واشنگتن در برابر ایران را اعلام کرد و با بیان این که نمی‌تواند پایبندی تهران به توافق اتمی دو سال پیش با قدرت‌های جهانی را تایید کند، گفت این توافق نقایص زیادی دارد، اما صحبتی از خروج از آن توافق نکرد.

دونالد ترامپ با اشاره به سیاست‌های منطقه‌ای تهران گفت، رژیم ایران همچنان به دامن زدن به درگیری‌ و وحشت آفرینی در خاور میانه و ورای آن ادامه می‌دهد و پس از مشورت‌های گسترده با متحدانتمان امروز استراتژی جدید برای مقابله با طیف کاملی از فعالیت‌های مخرب ایران را اعلام می‌کنم.

وی با بیان این که اجرای این استراتژی با اعمال تحریم‌های سنگین علیه سپاه پاسداران ایران آغاز می‌شود، اعلام کرد به وزارت خزانه داری ایالات متحده این اختیار را داده است تحریم‌های جدیدی علیه این نهاد انقلابی نظامی ایران، بابت حمایت از تروریسم و فعالیت های بدخواهانه آن، وضع کند.

دقایقی پس از سخنرانی پرزیدنت ترامپ، وزارت خزانه‌داری از قرار گرفتن نام سپاه پاسداران در فهرست دستور اجرایی مقابله با تروریسم جهانی و تحریم آن خبر داد. نخستین بار است که آمریکا سپاه پاسداران را تحت دستور اجرایی ۱۳۲۲۴ خزانه داری برای مقابله با تروریسم جهانی تحریم می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG