لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۳

آژانس بین المللی انرژی اتمی بار دیگر پایبندی ایران به برجام را تایید کرد


آژانس بین المللی انرژی اتمی در نخستین گزارش خود، پس از آن که رئیس جمهوری آمریکا از تایید پایبندی ایران به توافق جامع هسته‌ای ۲۰۱۵ با قدرت‌های جهانی خودداری کرد، اعلام کرد که تهران به تعهدات خود در آن توافق پایبند مانده است.

بنا بر گزارش این نهاد نظارتی هسته‌ای سازمان ملل متحد، ذخایر اورانیوم غنی شده با درصد پائین ایران تا روز پنجم نوامبر امسال ۹۶ کیلو و ۷۰۰ گرم بوده، که به مراتب پائین‌تر از سطح تعیین شده ۲۰۲.۸ کیلوگرم مندرج در برجام است.

آژانس، که مسئولیت نظارت بر اجرای توافق موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را بر عهده دارد، در گزارشی محرمانه به اعضا – که به رؤیت رویترز رسیده است – می‌گوید ذخیر آب سنگین ایران نیز در سطح ۱۱۴.۴ تن مانده است.

طبق توافق جامع اتمی ۲۳ تیر ۱۳۹۴ بین ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ – شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان – ذخیره آب سنگین تولیدی ایران نباید از مرز ۱۳۰ تن فراتر رود.

غنی سازی ۳.۶۷ درصدی اورانیوم، محدودیت ۲۰۲.۸ کیلوگرمی ذخیره اورانیوم غنی شده و ۱۳۰ تنی ذخیره آب سنگین تعیین شده در توافق وین، به منظور اطمینان از عدم انحراف تهران به سمت تولید سلاح هسته‌ای در نظر گرفته شده است.

پرزیدنت ترامپ توافق اتمی ایران را، که پس از سال‌ها گفت‌وگوی دیپلماتیک در دولت باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده حاصل شد، توافقی «بد» خوانده و در سومین گزارش خود به کنگره از تایید پایبندی ایران خودداری کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG