لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۶

واکنش آمریکا به گزارش آمانو | بودجه یک میلیون دلاری برای ادامه نظارت بر ایران


نیکول شامپانی و عضو دیگر هیات نمایندگی ایالات متحده آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی
نیکول شامپانی و عضو دیگر هیات نمایندگی ایالات متحده آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی

هیئت نمایندگی آمریکا در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین روز پنج‌شنبه در واکنش به گزارش یوکیا آمانو، «همکاری و شفافیت کامل» ایران در ارتباط با اجرای توافق هسته‌ای را خواستار شد. این هیئت از اختصاص بودجه یک میلیون دلاری آمریکا برای ادامه نظارت بر ایران نیز خبر داد.

در بیانیه هیئت آمریکا از «حرفه‌ای‌گری و کار عالی» آژانس در نظارت بر فعالیت هسته‌ای ایران تجلیل شده و آمده، هیچ چیز جز همکاری و شفافیت کامل ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این امکان را نمی‌دهد که جامعه بین‌المللی را از پایبندی ایران به تمام تعهدات هسته‌ای‌اش مطمئن سازد.

آمریکا از آژانس خواستار شد تا هر نگرانی جدید و معتبری در مورد فعالیت‌های هسته‌ای اعلام‌نشده در ایران، را مورد بررسی قرار دهد.

هیئت آمریکا همچنین در بخشی از بیانیه خود اعلام کرد ایالات متحده یک میلیون دیگر برای بودجه «فعالیت‌های آژانس برای نظارت و راستی‌آزمایی برجام» اختصاص داده است.

واکنش هیئت آمریکا به گزارش روز پنجشنبه رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی است. یوکیا آمانو در سخنان روز پنجشنبه در وین مقر آژآنس بین المللی انرژی اتمی صریحا اعلام کرد «ایران به تعهداتی که برعهده گرفته ، پایبند مانده است».

به گزارش اسوشیتدپرس، این سخن یوکیا آمانو به طور غیر مستقیم نقطه مقابل دیدگاه پرزیدنت ترامپ در مورد برجام است.

پرزیدنت ترامپ ماه پیش حاضر نشد پایبندی ایران به برجام را تایید کند و می گوید منافعی که تهران از برجام می برد با امتیازهائی که باید بدهد تناسبی ندارد.

دولت ترامپ می گوید بخش هایی از توافق توسط ایران اجرا نمی شود از جمله بعد از توافق هسته ای، شورای امنیت در قطعنامه ۲۲۳۱ ایران را از آزمایش موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع کرده بود اما ایران در یک سال گذشته چند آزمایش موشکی داشته است.

به گزارش آسوشیتدپرس، ایران در ازای لغو تحریمهائی که در ارتباط با برنامه هسته ای علیه آن کشور اعمال شده بود، فعالیت های خود در زمینه برنامه هسته ای را محدود کرده است اما کنگره آمریکا در صدد است تحریمهای تازه ای علیه ایران وضع کند مگر آنکه تهران شرایط تازه آمریکا را بپذیرد.

تهران می گوید هر نوع تحریم تازه مغایر برجام خواهد بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG