لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۰

رکس تیلرسون: از اروپا می‌خواهیم کنار ما در برابر رفتارهای نامناسب ایران بایستد


آقای تیلرسون در مرکز مطالعات ویلسون در شهر واشنگتن سخنرانی کرد.
آقای تیلرسون در مرکز مطالعات ویلسون در شهر واشنگتن سخنرانی کرد.

وزیر خارجه ایالات متحده روز سه شنبه در نشستی در واشنگتن با عنوان همکاری‌های آمریکا و اروپا گفت واشنگتن متعهد است تا با همه تهدیدهای ناشی از ایران روبرو شود و از شرکای اروپایی آمریکا خواست در برابر رفتارهای بدخواهانه تهران در منطقه بایستند.

رکس تیلرسون در بخشی از سخنرانی خود در مرکز پژوهشی ویلسون گفت، «به دنبال تصمیم اخیر پرزیدنت ترامپ در مورد سیاست جدید کاخ سفید در برابر ایران، مسائلی که آمریکا و اروپا را به یکدیگر متصل می‌کنند، بیش از مواردی است که موجب افتراق ما می‌شود.»

وزیر خارجه آمریکا خاطر نشان کرد «برجام دیگر تنها نقطه تمرکز سیاست ایالات متحده در برابر ایران نیست. ما متعهد به رسیدگی به کلیت تهدید ایران هستیم. ما از شرکای اروپایی مان می‌خواهیم به ما پیوسته و در مقابل همه رفتارهای بدخواهانه ایران بایستند.»

آقای تیلرسون با بیان که رفتار جمهوری اسلامی با اصول غرب منطبق نیست، تاکید کرد که سرکوب مستبدانه افراد توسط رژیم ایران نقض آزادی‌های فردی، سیاسی، و مذهبی است.

وی گفت «ایالات متحده و اروپا هیچکدام نمی‌خواهند با نوع دیگری از تهدید هسته‌ای کره شمالی روبرو شوند و هیچ کشوری با اقدامات سلطه جویانه ایران در خاور میانه – از طریق حمایت از سازمان‌های تروریستی و شبه نظامیان در عراق و سوریه، و برنامه فعال موشکی بالیستیک – موافق نیست.»

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا توافق جامع اتمی ایران را، که بیش از دوسال پیش حاصل شد، توافقی «بد» می‌داند و با بیان این که ایران با رفتار خود در منطقه «روح توافق» را نقض می‌کند، در سومین گزارش خود به کنگره از تایید پایبندی تهران به برجام خودداری کرده است.

متحدان اروپایی واشنگتن، توافق ۲۳ تیر ۱۳۹۴ شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، با ایران را برای امنیت اروپا و جهان مهم دانسته از دولت پرزیدنت ترامپ می خواهند در توافق باقی مانده و به اجرای آن پایبند باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG