لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۳

تیلرسون از متحدان اروپایی می‌خواهد با برنامه موشکی ایران برخورد کنند


تیلرسون و موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا
تیلرسون و موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

گزارشی از لارنس نورمن در وال استریت جورنال

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، می گوید رفتار تهران نمی تواند بی پاسخ بماند از این رو از متحدان اروپایی می خواهد با واشنگتن در برخورد با برنامه موشکی و فعالیت های منطقه ای ایران همکاری کنند.

تیلرسون در یک کنفرانس خبری در بروکسل در کنار فدریکا موگرینی، مسول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفت مداخلات ایران در یمن، صدور تسلیحات و اعزام شبه نظامی به سوریه و حمایت از گروه حزب الله لبنان تهدیدی متوجه منطقه است.

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد: «این مسائل و فعالیت های ایران نمی تواند مورد بی اعتنایی قرار گرفته و بی پاسخ بماند و ما قصد داریم به اتخاذ اقداماتی ادامه بدهیم تا مطمئن شویم ایران می فهمد این روند قابل قبول نیست و همچنین در پی همکاری با شرکای اروپایی مان در این ارتباط هستیم.»

فدریکا موگرینی گفت اتحادیه اروپا خواهان همکاری با واشنگتن بر روی این مسائل است، اما تصریح کرد این اقدام مشترک بستگی به ادامه پایبندی آمریکا به توافق هسته ای ایران دارد.

موگرینی با اشاره به توافق هسته ای به عنوان «یک اولویت استراتژیک کلیدی برای امنیت اروپا» گفت فعالیت های منطقه ای ایران و برنامه موشکی اش باید جدا از توافق هسته ای مورد بحث قرار بگیرد.

مسول سیاست خارجی اتحادیه اروپا احتمال تشدید تحریم های اروپا علیه ایران در آینده نزدیک به دلیل آزمایش های موشکی و فعالیت های منطقه ای اش را رد کرد. با این وجود دولت های فرانسه و آلمان این هفته از ایران خواستند در اقداماتش در هر دو حوزه تجدید نظر کند.

رکس تیلرسون تاکید کرد آمریکا به همکاری با اروپایی ها برای «پایبند نگاه داشتن تمام و کمال ایران به شروط» توافق هسته ای و «انجام کامل آن توافق» متعهد است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG