لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۸

حمایت کارشناسان و مقامات سابق آمریکا از تلاش‌ها برای رفع کاستی‌های توافق هسته ای ایران


برخی از این کارشناسان و مقامات از جمله از راست: مارک دوبویتز، کليفورد می، سناتور جوزف لیبرمن و الیوت آبرامز
برخی از این کارشناسان و مقامات از جمله از راست: مارک دوبویتز، کليفورد می، سناتور جوزف لیبرمن و الیوت آبرامز

پس از تصمیم پرزیدنت ترامپ مبنی برعدم تائید پایبندی ایران به توافق هسته ای گروهی متجاوز از ۲۰ کارشناس برجستۀ مسائل ایران و تحریمها و مقامات سابق دولت آمریکا، با انتشار بیانیه ای از مورد توجه قرار دادن اشکالات و کاستیهای این توافق حمایت کردند.

در این نامه همچنین از راهبرد جامع پرزیدنت ترامپ در قبال ایران در ارتباط با طیف گسترده ای از تهدیدات ایران و ترمیم توافق حمایت شده است.

این افراد در این بیانیه اعلام کرده اند که برجام شامل یک سری بخش‌های مشکل زاست که ایران را در «مسیر آهسته و قانونی به سمت زرادخانه سلاح‌های هسته ای» قرار می دهد.

امضا کنندگان این بیانیه همچنین از کاخ سفید خواسته اند به «باج گیری هسته ای در نتیجه برجام» پایان دهند. این بیانیه به همت مارک دوبویتز، مدیر بنیاد دفاع از دموکراسی ها، و ری تکیه عضو ارشد شورای روابط خارجی تهیه شده است.

مارک دوبویتز، مدیر بنیاد دفاع از دموکراسی ها گفت: «همانطور که در بیانیه نوشته شد، توافقنامه برجام، بزرگترین دولت حامی تروریسم در جهان را قادر به حرکت در مسیر سلاح هسته ای و موشک های بالستیک قاره پیما از طریق پایان بندهای محدودیت موسوم به غروب می کند.»

همچنین کليفورد می، رئيس بنياد دفاع از دمکراسی ها گفت: «سپاه پاسداران ایران، نوک نیزه تروریسم وتهاجم های منطقه ای است که در داخل نیزایدئولوژی تئوکراتیک بی رحمانۀ خود را تحمیل می کند. ما از دولت آمریکا به دلیل تحریم این گروه تروریستی تقدیر می کنیم.»

از جملۀ افراد برجسته ای که بیانیه را امضا کرده اند: الیوت آبرامز، دیوید آلبرایت، ریچارد آلن، ژوزف دترانی، مایکل دوران، مارک دوبویتز، روئل مارک گرچ، ریچارد گولدبرگ، لارنس هاس، جان هانا، اولی هاینونن، رابرت جوزفف، متیو گرونیگ، رابرت لیبر، سناتور جوزف لیبرمن، ماری بت لانگ، کلیفورد می، رابرت مک فارلین، اسکات مودل، امانوئل اوتولنگی، سامانتا رویچ، دیوید ریوکین، جاناتان شانزر، ری تکیه، کنت واینستین

متن کامل این نامه به انگلیسی را اینجا (کلیک کنید) بخوانید

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG