لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۲

موگرینی پس از بازگشت از آمریکا: در برجام می‌مانیم اما نگران برنامه موشکی ایران هستیم


فدریکا موگرینی، هماهنگ کننده سیاست خارجه اتحادیه اروپا پس از بازگشت از آمریکا با تاکید بر پایبندی غرب به توافق هسته ای ایران، از برنامه موشکی ایران و سیاست های این کشور در خاورمیانه ابراز نگرانی کرد.

خانم موگرینی روز پنجشنبه ۱۸ آبان در بدو ورودش به اجلاس وزرای دفاع کشورهای اتحادیه اروپا عضو پیمان ناتو در بروکسل گفت که در دیدارهایش با مقامات واشنگتن، در مورد نگرانیهای مشترک این بلوک اروپایی مربوط به برخی از اقدامات ایران در منطقه مذاکره کرده است.

موگرینی می گوید با آمریکایی درباره نگرانی از برنامه موشکی ایران موافق است

وی گفت: ما در اتحادیه نگرانیهای شدیدی نسبت به برنامه های موشکی و برخی از سیاستهای ایران در منطقه بویژه آنچه مربوط به جنگ در یمن و سوریه می شود داریم.

هماهنگ کننده سیاست خارجه اتحادیه اروپا افزود: ما آشکارا به آمریکاییها گفتیم که که باید به این مسائل خارج از توافق اتمی که صرفا در مورد مسائل هسته ای است، رسیدگی شود. برای اتحادیه اروپا، ادامه اجرای مفاد کنونی برجام با اهمیت است و مذاکره مجدد درباره محتوای آنرا ناممکن می دانیم. شما نباید توافقی که در حال در چارچوب اهدافش در حال اجراست را تغییر بدهید.

وی افزود: ما هم اکنون درحال یافتن راه حالی برای نگرانی هایمان هستیم. اتحادیه اروپا، به اجرای تحریمهای که ربطی به برنامه اتمی ایران ندارد، مانند مقابله با تروریسم و نقض حقوق بشر ادامه می دهد.

خانم موگرینی در ادامه گفت که اتحادیه اروپایی آمادگی دارد که خارج از برجام با آمریکا برای مقابله با رفتارهای مخرب ایران همکاری کند.

خانم موگرینی در آمریکا با تعدادی از مقامات و قانونگذاران این کشور دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش خانم موگرینی، مساله کره شمالی نیز، در دیدارهایش با مقامات آمریکایی مورد بحث قرار گرفته است.

پرزیدنت ترامپ ۲۱ مهر از تایید پایبندی ایران به توافق هسته ای خودداری کرد. آمریکا می گوید ایران با آزمایش موشک بالستیک توافق هسته ای را نقض کرده است. براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، ایران از آزمایش موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته ای منع شده است. غرب همچنین ایران را به حمایت از گروه های تروریستی از جمله حزب الله، حماس و حوثی ها متهم می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG