لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۰

واکنش ایران به ترامپ: برجام قابل مذاکره نیست؛ برنامه موشکی را ادامه می‌دهیم


حسن روحانی رئیس جمهوری با حضور در یک کنفرانس خبری از قبل اعلام نشده، به سخنان روز جمعه رئیس جمهوری آمریکا واکنش نشان داد.

حسن روحانی جمعه شب ۲۱ مهر در تهران در سخنانی گفت ایران به برجام پایبند خواهد بود و آمریکا اکنون تنها شده است. برجام نه قابل مذاکره است و نه بندی به آن اضافه می شود. او گفت وی با انتقاد از اظهارات آقای ترامپ درباره «قربانی بودن مردم ایران توسط حکومت» گفت رئیس جمهوری آمریکا نمی تواند بین ملت و حکومت فاصله بیاندازید، نمی‌توانید بین مردم ایران و رهبر محبوب و عظیم الشان فاصله بیندازید.

رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه در سخنانی گفته بود بزرگترین قربانی رفتار های رژیم ایران، مردم این کشور هستند و گفته بود که آمریکا در کنار مردم ایران ایستاده است.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین به مواردی از حملات وابستگان رژیم ایران به منافع آمریکا در چهاردهه اخیر اشاره کرده بود؛ سخنانی که با واکنش حسن روحانی مواجه شد. آقای روحانی با اشاره به وقایعی چون کودتای ۲۸ مرداد و سقوط هواپیمای ایرانی توسط ناو آمریکایی در زمان جنگ عراق و ایران، گفت ایران هم حساب مردم و دولت آمریکا را جدا می کند.

ایالات متحده بی ثبات سازی ایران در خاورمیانه و همچنین برنامه موشکی این کشور را نقض برجام می داند اما حسن روحانی جمعه شب گفت: چطور آمریکا به کشوری که با بمب‌های خود مردم مظلوم یمن را هدف قرار می‌دهد، اعتراضی ندارد اما نگران برنامه‌های موشکی ایران است.. ایران از این به بعد در برنامه موشکی خود تلاش مضاعف‌تر انجام خواهد داد.

ایران می گوید برنامه موشکی آن دفاعی است اما شورای امنیت سازمان ملل در قطعنامه بعد از توافق هسته ای، ایران را از آزمایش موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع کرده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده بعد از ظهر جمعه ۲۱ مهر ۱۳۹۶ استراتژی جدید واشنگتن در برابر جمهوری اسلامی ایران را اعلام کرد و با بیان این که نمی‌تواند پایبندی تهران به توافق جامع هسته‌ای دو سال پیش با قدرت‌های جهانی را تایید کند، گفت این توافق نقایص زیادی دارد و آمریکا در جهت اصلاح آن تلاش خواهد کرد.

وی از این که حکومت ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه بازرسی از تاسیسات نظامی در آن کشور را نداده است انتقاد کرد گفت، این در حالی است که آژانس برخی از آن تاسیسات را مظنون به انجام فعالیت‌‌های مرتبط با برنامه تسلحیاتی هسته‌ای می‌داند.

پرزیدنت ترامپ اضافه کرد، با بیان این که امروز همچنین اعلام می‌کنم دولت من چند گام عمده را در راستای اجرای این استراتژی بر می دارند، گفت اجرای این استراتژی با اعمال تحریم‌های سنگین علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران آغاز می‌شود.

وی سپاه پاسداران را «نیروی ترور فاسد و شخصی رهبر ایران» توصیف کرد که بخش اعظمی از اقتصاد را به گروگان خود گرفته و اعلام کرد که به وزارت خزانه داری این اختیار را داده است تا تحریم‌های جدیدی علیه سپاه، بابت حمایت از تروریسم و فعالیت های بدخواهانه آن، وضع کند.

نسخه کامل سخنان پرزیدنت ترامپ و گزارش خبرنگاران صدای آمریکا

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG