لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۰

رهبران فرانسه، آلمان و بریتانیا: به برجام پایبندیم و نگران آینده برجام هستیم


از راست آنگلا مرکل، امانوئل ماکرون و ترزا می رهبران آلمان، فرانسه و بریتانیا
از راست آنگلا مرکل، امانوئل ماکرون و ترزا می رهبران آلمان، فرانسه و بریتانیا

رهبران سه کشور فرانسه، آلمان و بریتانیا در بیانیه مشترکی بعد از موضع گیری رئیس جمهوری آمریکا درباره عدم پایبندی ایران به برجام، ضمن تاکید دوباره بر پایبندی شان بر توافق هسته ای، از اینکه آینده این توافق به خطر بیفتد، نگرانی خود را ابراز کرده اند.

در این بیانیه آمده است: ما رهبران فرانسه، آلمان و بریتانیا از تصمیم رئیس‌جمهوری ایالات متحده، دونالد ترامپ، مبنی بر عدم تایید پایبندی ایران به توافق جامع اتمی در مقابل کنگره این کشور، آگاهی یافتیم و از تبعات احتمالی ای کهاین تصمیم ممکن است به همراه داشته باشد نگران ایم.

موضع گیری آنها بعد از سخنرانی روز جمعه پرزیدنت ترامپ است که در تبیین سیاست های جدید آمریکا علیه ایران اعلام کرد به دلیل تخلفات ایران از برجام، آزمایش های موشکی و همچنین بی ثبات سازی در خاورمیانه، پایبندی ایران را به توافق هسته ای تایید نمی کند. آقای ترامپ همچنین از خزانه داری خواست، سپاه پاسداران را تحریم کند.

آنگلا مرکل، امانوئل ماکرون و ترزا می در بیانیه مشترک شان نوشته اند: ما قاطعانه به برجام و اجرای همه‌جانبه آناز سوی تمام طرف‌ها پایبندیم. حفظ برجام در راستای منافع امنیت ملی مشترک ما است. توافق هسته‌ای سرانجام ۱۳ سال دیپلماسی بود. این توافق پیشرفتی است برای جلوگیری از انحراف برنامه‌ هسته‌ای ایران به سمت اهداف نظامی. برجام با اکثریت قاطع آرا تحت قطعنامه ۲۲۳۱ در شورای امنیت سازمان ملل به تصویب رسیده است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مکررا و به واسطه برنامه راستی‌آزمایی خود و همچنین پیگیری‌های بلند مدت، پایبندی ایران به توافق را تایید کرده‌است. بنابراین مااز کنگره و دولت آمریکا دعوت می‌کنیم، پیش از اتخاذ هر تصمیمی که ممکن است به توافق اتمی خدشه وارد کند،(مثلا بازگشت تحریم‌هایی که به موجب توافق برداشته شده‌اند) تبعات احتمالی تصمیم‌شان بر روی امنیت آمریکا و متحدان‌‌اش را در نظر بگیرند.

رهبران سه کشور اروپایی تاید کرده اند: ما در عین حالی که برای حفظ برجام تلاش می‌کنیم، از بابت برنامه موشک‌های بالستیک ایران و فعالیت‌های این کشور در منطقه، که بر منافع امنیت اروپایی ما اثر می‌گذارند، نگرانی‌هایی داریم. ما آماده‌ایم که برای پرداختن به این مساله، با مشارکت مستقیم ایالات متحده و دیگر طرف‌های درگیر، تمهیدات درخوری در اتخاذ کنیم. از ایران انتظار داریم، برای متوقف کردن اقدامات بی‌ثبات‌کننده و تلاش در راستای راه‌حل‌های مذاکره شده، گفتگویی سازنده در پیش گیرد.

آنگلا مرکل، امانوئل ماکرون و ترزا می افزوده اند: دولت‌های ما متعهد شده‌اند تا مراقب حفظ برجام باشند. به طور مستقل، ما باید طوری عمل کنیم تا نگرانی‌های گسترده مشترک ما، مورد توجه قرار گیرند.

در بخش پایانی رهبران آلمان، فرانسه و بریتانیا تاکید کرده اند: ما از وزاری خارجه خود خواسته‌ایم تا همراه ایالات متحده آمریکا، راه‌های پیشرفت در این مسائل را مورد مطالعه قرار دهند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG