لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۵

پرزیدنت ترامپ: پایبندی ایران به برجام را تایید نمی کنم؛ سپاه تحریم می‌شود


آقای ترامپ روز جمعه سیاست جدید آمریکا را علیه جمهوری اسلامی اعلام کرد.
آقای ترامپ روز جمعه سیاست جدید آمریکا را علیه جمهوری اسلامی اعلام کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده بعد از ظهر جمعه ۲۱ مهر ۱۳۹۶ استراتژی جدید واشنگتن در برابر جمهوری اسلامی ایران را اعلام کرد و با بیان این که نمی‌تواند پایبندی تهران به توافق جامع هسته‌ای دو سال پیش با قدرت‌های جهانی را تایید کند، گفت این توافق نقایص زیادی دارد و آمریکا در جهت اصلاح آن تلاش خواهد کرد.

پرزیدنت ترامپ با اشاره مختصری در مورد حوادث تروریستی که پس از انقلاب ۵۷ در نقاط مختلف جهان روی داد و ایران مسئول آنها شناخته شد، گفت انتظار توافق ۲۳ تیر ۱۳۹۴ در وین این بود که به صلح و ثبات منطقه و جهان کند، اما آنچه که شاهد بوده‌ایم خلاف آن بوده و تهران فعالیت‌های بدخواهانه خود را حتی افزایش هم داده است.

وی، ضمن انتقاد از دولت باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده به عنوان مسئول رسیدن به توافقی که نقایص زیادی دارد و با لغو تحریم‌هایی که شورای امنیت سازمان ملل متحد سال‌ها با هدف مهار فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران وضع کرده بود توان مالی ایران را تقویت کرد، خواستار همکاری متحدان آمریکا برای اصلاح آن شد.

به گفته پرزیدنت ترامپ، هدف این «توافق بد» در بهترین حالت تنها به تاخیر انداختن زمان دستیابی ایران به توانایی ساخت سلاح هسته‌ای آن هم برای یک دوره زمانی کوتاه است، در حالی که برجام در عمل مسیر ایران برای رسیدن به این توانایی را کوتاه‌تر می‌کند و این برای من به عنوان رئیس جمهوری ایالات متحده غیرقابل قبول است.

رئیس جمهوری ایلات متحده، با بیان این که غم انگیزترین بخش ماجرا این است با وجود آن که ایرانی‌ها نشان دادند که تنها با اصول بازی می‌کند، مبالغ کلانی به سوی آن کشور سرازیر شد، اما کار از کار گذشته است و به همین خاطر امروز در جایی قرار گرفته‌ایم که شاهدیم: «رژیم ایران چندین بار مرتکب نقض توافق شده است.»

وی از این که حکومت ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه بازرسی از تاسیسات نظامی در آن کشور را نداده است انتقاد کرد گفت، این در حالی است که آژانس برخی از آن تاسیسات را مظنون به انجام فعالیت‌‌های مرتبط با برنامه تسلحیاتی هسته‌ای می‌داند.

پرزیدنت ترامپ در ادامه گفت، بسیاری هستند که انتقاد دارند ایران با کره شمالی همکاری می‌کند و من به دستگاه های اطلاعایت ایالات متحده دستور خواهم داد که تحلیل های فراگیر و جامعی را در این زمینه آغاز کنند و یافته های خود را در قالب گزارشی به من ارائه کنند.

وی با اشاره به سیاست‌های منطقه‌ای تهران گفت، رژیم ایران همچنان به دامن زدن به درگیری‌ و وحشت آفرینی در خاور میانه و ورای آن ادامه می‌دهد و پس از مشورت‌های گسترده با متحدان مان امروز استراتژی جدید برای مقابله با طیف کاملی از فعالیت‌های مخرب ایران را اعلام می‌کنم.

رئیس جمهوری ایالات متحده محورهای عمده استراتژی جدید را اینگونه برشمرد:

۱-همکاری با همپیمانان آمریکا برای مقابله با فعالیت‌های بی ثبات کننده ایران و مقابله با حمایت آن کشور از عوامل تروریست آن در منطقه

۲- ما تحریم‌های اضافی را برای مسدود کردن شریان‌های تامین مالی تروریسم توسط رژیم وضع حواهیم کرد

۳- ما به برنامه تکثیر موشک و تسلحیاتی که همسایکان آن کشور، تجارت جهانی و آزادی کشتیرانی را تهدید می‌کند پاسخ خواهیم داد

۴- ما همه مسیرهای رژیم برای رسیدن به سلاح هسته‌ای را مسدود خواهیم کرد.

پرزیدنت ترامپ اضافه کرد، با بیان این که امروز همچنین اعلام می‌کنم دولت من چند گام عمده را در راستای اجرای این استراتژی بر می دارند، گفت اجرای این استراتژی با اعمال تحریم‌های سنگین علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران آغاز می‌شود.

وی سپاه پاسداران را «نیروی ترور فاسد و شخصی رهبر ایران» توصیف کرد که بخش اعظمی از اقتصاد را به گروگان خود گرفته و اعلام کرد که به وزارت خزانه داری این اختیار را داده است تا تحریم‌های جدیدی علیه سپاه، بابت حمایت از تروریسم و فعالیت های بدخواهانه آن، وضع کند.

نسخه کامل سخنان پرزیدنت ترامپ و گزارش خبرنگاران صدای آمریکا

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG