لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۱

مجلس نمایندگان آمریکا این هفته تحریم جدید موشکی ایران را به رای می‌گذارد


پیشنویس این طرح بعد از اعلام سیاست پرزیدنت ترامپ به رای گذاشته می شود.
پیشنویس این طرح بعد از اعلام سیاست پرزیدنت ترامپ به رای گذاشته می شود.

دو عضو ارشد مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا در بیانیه مشترکی اعلام کردند این مجلس هفته آینده طرح جدید تحریم ها علیه برنامه موشکی جمهوری اسلامی و گروه حزب الله را به رای می گذارد.

روز جمعه ۲۸ مهر «کوین مک کارتی» رهبر اکثریت جمهوریخواه مجلس نمایندگان «اد رویس» رئیس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی این مجلس در یک بیانیه مشترک اعلام کردند مجلس نمایندگان هفته آینده یک طرح جدید تحریمها علیه برنامه موشکهای بالستیک ایران و علیه گروه حزب الله مورد حمایت ایران را به رای می گذارد که ب منظور اتخاذ رویکرد سخت تر علیه تهران بدون تضعیف توافق برجام صورت می گیرد.

این دو جمهورخواه ارشد در بیانیه خود گفتند وظیفه کنگره کار با قوهء مجریه در مورد یک استراتژی روشن برای توقف رفتار عاری از مسولیت ایران است/و ما هفته آینده در یک اقدام فوری در مورد گسترش تحریم ها علیه حزب الله و علیه گسترش تسلیحات موشکی ایران رای می دهیم.

هرچند برخی کمیته های مجلس نمایندگان از مدتی پیش بررسی احتمال تحریم غیر هسته ای ایران را آغاز کرده اند اما به نظر می رسد این تصمیم دو مقام ارشد مجلس نمایندگان در پی اعلام سیاست جدید پرزیدنت ترامپ علیه جمهوری اسلامی ایران باشد.

ایالات متحده آمریکا می گوید ایران به روح برجام متعهد نیست. آمریکا می گوید سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از گروه های تروریستی در خاورمیانه از جمله حزب الله لبنان برای بی ثبات سازی در خاورمیانه حمایت مالی و تسلیحاتی می کند. همچنین ایران برنامه موشکی خود را ادامه می دهد که در قطعنامه شورای امنیت صریحا ایران از آزمایش موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. نقض حقوق بشر از دیگر انتقادات آمریکا به ایران است.

رئیس جمهوری ایالات متحده بعد از ظهر جمعه ۲۱ مهر ۱۳۹۶ استراتژی جدید واشنگتن در برابر ایران را اعلام کرد و با بیان این که نمی‌تواند پایبندی تهران به توافق اتمی دو سال پیش با قدرت‌های جهانی را تایید کند، از استراتژی جدید علیه ایران خبر داد و گفت این استراتژی با اعمال تحریم‌های سنگین علیه سپاه پاسداران ایران آغاز می‌شود.

با اعلام عدم پایبندی ایران به توافق هسته ای از سوی پرزیدنت ترامپ، بنا به قانون، کنگره دو ماه فرصت دارد که تصمیم بگیرد که تحریم های هسته ای ایران را باز گرداند و یا قانونی برای تشدید نظارت بر برجام و فشار بر ایران تصویب کند.

پیشتر گفته شد پیش نویس طرحی از «باب کورکر» رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا و سناتور ارشد «تام کاتن» برای طرح در سنا آماده شده که محور آن گسترده تر کردن معیارهای پایبندی ایران به برجام و دائمی کردن محدودیت های موقت برنامه هسته ای در آن است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG