لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۴

بررسی نگاه اروپایی‌ها به تصمیم ترامپ برای رد پایبندی ایران به برجام در گفتگو با وزیر خارجه پیشین ایتالیا


تصمیم ماه اکتبر پرزیدنت ترامپ مبنی بر عدم تصدیق این امر که توافق هسته‌ای ایران مطابق در راستای منافع ملی ایالات متحده است، همچنان موضوع بحث‌های داغ همپیمانان اروپایی آمریکاست.

گابریل بارباتی از بخش فارسی صدای آمریکا در سفر اخیر خود به رم ایتالیا، با جولیو ترزی وزیر خارجه پیشین ایتالیا و عضو شورای مشاوره‌ای «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» در همین زمینه به گفت‌وگو نشست.

«جولیو ترزی» در این گفتگوی مشروح به موضوعاتی چون نقش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بی ثبات سازی خاورمیانه، عدم پایبندی تهران به توافق هسته ای دو سال پیش و بازرسی از سایتهای نظامی ایران پرداخت.

وی با ستایش تصمیم پرزیدنت ترامپ مبنی بر خودداری از تایید عدم پایبندی ایران به برجام؛ آن را اقدامی مثبت دانست.

او گفت: «این تصمیم مثبت است چون من ۱۳ سال است که پرونده هسته ای ایران را دنبال می کنم؛ در تمام مراحل تکامل برنامه غیرمجاز با اهداف آشکارا نظامی در سالهای ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۸ و پس از آن که ایران رژیم ایران تلاش کرده بود آن را پنهان کند. به نظرم تصمیم آقای ترامپ درست است چون برنامه جامع اقدام مشترک توافقی است که بر پایه‌های خیلی سست استوار است در حالیکه هدفش از بین بردن کامل خطر دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است.

تازه ترین خبرها و عکس و تصویر را از توئیتر صدای آمریکا دنبال کنید

آقای ترزی در پاسخ به این پرسش که چه تغییری باید در حوزه بازرسی‌های اتمی از تاسیسات ایران صورت بگیرد، گفت: «ما باید هدفمان یافتن یک موضع واحد با حمایت کافی باشد تا بازرسی‌های بین المللی بتواند برای آنکه معتبر باشد در هر کجا و هر زمان انجام شود. ما همچنین باید از ایران انتظار رفتاری کاملا متفاوت داشته باشیم، برای نمونه در زمینه دسترسی به تاسیسات نظامی.

در این گفتگو، جولیو رتزی درباره نقش سپاه پاسداران در اقدامات حزب الله لبنان نیز گفت: «نقش سپاه را باید در هر اتفاقی که در منطقه می‌افتد و پای حزب الله در میان است، محتاطانه در نظر گرفت. ما میدانیم که این فرماندهان سپاه هستند که حزب الله را رهبری می کنند نه لبنان؛ یک واحد بزرگ و جدید شبه نظامی متکی به یک لژیون خارجهی متشکل از مزدوران شیعه. اقدامات سپاه چالشی شدید و پراهمیت است و دامنه تهدیدهای تروریستی سپاه علیه کشورهای ما شدید است و از همین رو به نظر من آنها باید به فهرست گروههای تروریستی اضافه بشوند.»

وزیر خارجه پیشین ایتالیا گفت که اگر قرار باشد منافع اقتصادی که به ایران سرازیر شده به رژیم ایران برسد که زیر نفوذ شدید دستگاههای نظامی و امنیتی است و اگر قرار باشد بهبود روابط اقتصادی با ایران به پشتیبانی مالی از فعالیت هایش در منطقه ، که علیه امنیت و منافع سیاسی غرب است، منجر شود این مسیری کاملا اشتباه است و باید بازبینی شود.

نسخه کامل این گفتگو را در کانال یوتیوب صدای آمریکا ببینید:

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG