لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۷

نتانیاهو سخنان رئیس جمهوری آمریکا درباره برجام را شجاعانه خواند


بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در گفتگوی روز یکشنبه ۲۳ مهر با شبکه تلویزیونی سی بی اس درباره سخنان اخیر دونالد ترامپ درارتباط با برجام اظهار نظر کرد.

آقای نتانیاهو گفت که برجام در وضعیت کنونی تضمین می‌دهد که ایران بمب هسته ای ندارد اما به فاصله ۱۰ سال تمامی زرادخانه هسته‌ای را در اختیار خواهد داشت.

او گفت: «به نظرم رئیس جمهوری آمریکا با شجاعت این را گفت که می‌خواهد همین حالا روند را متوقف سازد.»

آقای نتانیاهو در ادامه گفت: «ما به دولتی که در حمایت از تروریسم پیشگام است، همجنسگرایان را دار می‌زند، روزنامه نگاران را زندانی می‌کند، در سراسر منطقه و جهان به تجاوز ادامه می‌دهد، و اقتصادش ۳۰ برابر اقتصاد کره شمالی است اجازه نخواهیم داد زرادخانه اتمی ایجاد کند.به نظر من تصمیم رئیس جمهور ی آمریکا شجاعانه است؛ برای جهان تصمیم درستی است.»

نخست وزیراسرائیل گفت که سخن رئیس جمهوری آمریکا در باره برجام این است که اصلاحش کنید یا کنارش بگذارید؛ یا تغییر یا لغو.اگر اروپائیان خواستار بقای برجا م هستند باید در همکاری با آمریکا موارد نقص آن را برطرف سازند.موارد نقص هم زیاد است. این فرصتی است که پرزیدنت ترامپ ایجاد کرده تا تغییراتی در برجام ، این بدترین توافق، ایجاد شود.

بنیامین نتانیاهو گفت تنها اسرائیل نیست که از سیاست آقای ترامپ در این زمینه حمایت می کند. کشورهای عرب از جمله امارات و عربستان سعودی هم پشتیبانی کرده اند. چون اسرائیل و اعراب در نزدیکی ایران قرار دارند و می‌دانند که آنجا چه می‌گذرد.

او گفت: «آنچه رئیس جمهوری انجام داده ایجاد فضایی است که مانع از آن می‌شود که برجام در همین حالت کنونی برجای بماند. برجام باید اصلاح شود.»

آقای نتانیاهو در پایان گفت کشورها باید میان آمریکا و ایران یکی را انتخاب کنند. اقتصاد ایران تنها دو درصد اقتصاد آمریکاست و تحریم‌های فلج کننده در انتظار ایران است. به گفته او اگر تحریم‌های متحدان آمریکا هم اضافه شود فلج کننده تر خواهد بود هیچ کشوری، اگر درست فکر کند، بین ایران و آمریکا، ایران را انتخاب نخواهد کرد.

نخست وزیر اسرائیل در جلسه روز یکشنبه کابینه آن کشور نیز از تصمیم پرزیدنت ترامپ استقبال کرد.

پرزیدنت ترامپ در سخنان روز جمعه خود پایبندی کامل ایران به توافق اتمی موسوم به برجام را تایید نکرد و از کنگره خواستار بازنگری در نقایص به توصیف او بی‌شمار این توافق شد. با این حال دولت پرزیدنت ترامپ اعلام کرده است که فعلا توافق را رعایت خواهد کرد با این هشدار که اگر کنگره و متحدان آمریکا نقایص را رفع نکنند، او با استفاده از اختیارات خود، آمریکا را از توافق خارج می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG