لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۴

مشاور امنیت ملی کاخ سفید: توافق هسته ای با ایران توافقی ضعیف با نظارتی ضعیف است


اچ آر مک مستر، مشاور امنیت ملی کاخ سفید
اچ آر مک مستر، مشاور امنیت ملی کاخ سفید

اچ آر مک مستر، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در مصاحبه با شبکه خبری فاکس گفت، توافق اتمی برجام یک توافق ناقص است، و هدف اصلی پرزیدنت ترامپ از عدم تائید عملکرد ایران به آن جلوگیری از تلاش های مخفی ایران برای دستیابی نهایی به سلاح اتمی و ابزار انتقال آن است.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت: «پرزیدنت ترامپ تذکر داد، تذکری به ایران و هم پیمانان مان در مورد اینکه اشکالات اساسی این توافق باید اصلاح شوند. این توافقی ضعیف است که حتی روند نظارت بر آن هم ضعف دارد. برای همین پرزیدنت ترامپ به روشنی اعلام کرد اجازه نخواهد داد این توافق پوششی باشد بر رژیمی مخوف برای ساخت سلاح هسته ای.»

مک مستر همچنین در پاسخ به سوالی درباره مفادی که احتمالا ایران با تغییرات در آن موافقت خواهد کرد گفت: «حتی تغییر هم نیست. پیاده سازی توافق است به وسیله بازرسی از مراکز، پیاده سازی کامل بازرسی ها و زیر نظر داشتن مراکز مشکوک.»

پرزیدنت ترامپ پایبندی کامل ایران به توافق اتمی موسوم به برجام را تایید نکرده و از کنگره آمریکا خواستار بازنگری در نقایص به توصیف او بی‌شمار این توافق شده است. با این حال دولت پرزیدنت ترامپ، فعلا توافق را رعایت خواهد کرد با این هشدار که اگر کنگره و متحدان آمریکا نقایص را رفع نکنند، او با استفاده از اختیارات خود، آمریکا را از توافق خارج می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG