لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۸

نشست ویلنیوس؛ ناتو به دنبال اقدامات مشخص در مورد چین است


مقر ناتو در بروکسل، بلژیک
مقر ناتو در بروکسل، بلژیک

بخش انگلیسی صدای آمریکا- در شرایطی که جنگ در اوکراین ادامه دارد، روسیه همچنان بزرگترین و مهمترین تهدید برای ناتو محسوب می‌شود.

با این حال، سران کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» برای اجلاس هفته آینده خود در ویلنیوس، لیتوانی، اقدام به بررسی یک موضوع کلیدی دیگر نیز خواهند کرد. این دستور کار کلیدی، اجرای مفهوم راهبردی تصویب‌شده در اجلاس مادرید در سال ۲۰۲۲ است که مقابله با چالش‌ تهدیدهای امنیتی چین را به رسمیت شناخت.

مفهوم راهبردی ناتو می‌گوید که این سازمان با «رقابت سیستماتیک» ناشی از «جاه‌طلبی‌ها و سیاست‌های قهری» پکن که «منافع، امنیت و ارزش‌های اعضا» را به چالش می کشد، مواجه است.

در حالی که اعضای ناتو ممکن است درباره واقعی بودن چالش چین موافق باشند، ولی درباره نحوه مواجهه با آن اختلاف نظر دارند. بسیاری از کشورهای اروپایی به شدت به سرمایه‌گذاری چین و تجارت با پکن وابسته هستند. چین تقریباً ده درصد از صادرات اروپا و حدود بیست درصد از واردات آن را تشکیل می‌دهد.

به گفته آنکا آگاچی، معاون مدیر، و پژوهشگر همکار در «ابتکار امنیت ترانس آتلانتیک» در مرکز استراتژی و امنیت اسکوکرافت در شورای آتلانتیک، «در ویلنیوس، این اختلافات باید برطرف شود و رهبران باید رویکرد مشترکی را در مقابله با تهدید چین ایجاد کنند.

او به صدای آمریکا گفت: «پرسش بزرگی که در حال حاضر در جامعه ترانس آتلانتیک وجود دارد، این است که نقش ناتو در مورد چین چیست و این ائتلاف دقیقاً تا کجا باید پیش برود.»

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو
ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو

. اوکراین-تایوان

یکی از موضوعات مهم دیگر مورد بحث در نشست ویلنیوس، تایوان خواهد بود. رهبران ناتو هشدار می‌دهند که آنچه امروز در اروپا اتفاق می افتد، فردا در آسیا نیز رخ می‌دهد.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در اوایل سال جاری در توکیو گفت: «اگر پوتین، رئیس جمهور روسیه در اوکراین پیروز شود، این پیام را ارسال می‌کند که رژیم‌های خودکامه می‌توانند از طریق زور وحشیانه به اهداف خود برسند».

اشاره استولتنبرگ به تصمیمات آتی پکن در مورد تایوان بود، جزیره‌ای که پکن آن را بخشی از خاک خود و استانی خودمختار می‌داند.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، بارها گفته است که در صورت تهاجم چین، نیروهای آمریکایی از تایوان دفاع خواهند کرد. این تعهد، خطری را ایجاد می‌کند که ناتو و سایر شرکای ایالات متحده به درگیری نظامی کشیده شوند. به همین دلیل برنامه‌ریزی برای یک طرح اضطراری در این زمینه برای ناتو ضروری است.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا
جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا

. عملیات ترکیبی و سایبری

فراتر از نگرانی‌‌ها درباره تایوان و آزادی کشتی‌رانی، ناتو با تهدیدهای بالقوه دیگری نیز مواجه است، از جمله آنچه که «عملیات مخرب ترکیبی و سایبری، و لفاظی‌های تقابلی و اطلاعات نادرست پکن» می‌خواند.

ناتو می‌گوید گه چین به دنبال کنترل بخش‌های کلیدی فناوری و صنعتی، زیرساخت‌های حیاتی مانند «۵جی» یا نسل پنجم»، و مواد استراتژیک و زنجیره تامین است. ناتو، پکن را به استفاده از اهرم اقتصادی برای «ایجاد وابستگی‌های راهبردی و افزایش نفوذ خود» متهم می کند.

. شرکای هند و اقیانوسیه

شرکای ایندو-پاسفیک یعنی استرالیا، ژاپن، نیوزیلند، و کره جنوبی که در اجلاس سال گذشته سران ناتو شرکت داشتند، در ویلنیوس نیر حضور خواهند داشت.

جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، پنجشنبه در مصاحبه با صدای آمریکا گفت: «این کشورها تجربه منحصر به فردی از تعامل با چین دارند و می‌توانند چشم‌اندازهای ارزشمندی را به بحث درباره این موضوع اضافه کنند».

ناتو همواره تأکید کرده است که درها برای تعامل سازنده با پکن باز است.

جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید
جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید

جان کربی در گفت‌وگو با صدای آمریکا درباره برخی از موضوعاتی که در این نشست مطرح می‌شود، توضیحاتی داد.

آقای کربی به صدای آمریکا گفت که ایالات متحده در این نشست بر جنگ در اوکراین تمرکز خواهد داشت و از تأمین نیازهای امنیتی فوری و بلندمدت کی‌یف حمایت می‌کند.

در اینجا بخشی از گفت‌وگو با جان کربی را می‌خوانید.

از آنجایی که حمله روسیه به اوکراین به مرز پانصد روز نزدیک می‌شود، اوکراینی‌ها خواهان سلاح‌های پیشرفته‌تری مانند سیستم‌های موشکی تاکتیکی ارتش هستند، آنها همچنین خواهان شفافیت بیشتر در مورد هواپیماهای «اف-۱۶» هستند. آیا انتظار دارید چنین تصمیماتی در جریان نشست ناتو در ویلنیوس اتخاذ شود ؟

جان کربی: من به نشست ناتو به عنوان یک نقطه تصمیم‌گیری در مورد برخی از سیستم‌های دقیق نگاه نمی‌کنم. فکر می‌کنم در ویلنیوس شاهد این خواهید بود که متحدان گردهم می‌آیند تا درباره آنچه امروز در میدان نبرد می‌گذرد، صحبت کنند، آنچه اوکراینی‌ها در حمله متقابل به آن نیاز دارند.

اما همچنین یک بحث در مورد نیازهای امنیتی درازمدت اوکراین، حتی پس از جنگ خواهید دید. من نمی‌خواهم در مورد پلتفرم‌ها یا سیستم‌های خاصی صحبت کنم، فقط بحث قوی‌تری در مورد نیازهای دفاعی بلندمدت اوکراین وجود خواهد داشت.

بخشی از بدنه پهپادهای ایرانی شناسایی شده در حمله روسیه به اوکراین
بخشی از بدنه پهپادهای ایرانی شناسایی شده در حمله روسیه به اوکراین

صدای آمریکا: معاون نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد از این سازمان خواسته است تا درباره بقایای پهپادهای ایرانی در کی‌یف تحقیق کند. ایالات متحده چه نقشی می‌تواند در این تحقیقات ایفا کند ؟

جان کربی: من نمی‌دانم که ما در این تحقیقات نقشی خواهیم داشت. اما ببینید، همه می‌دانند که روسیه برای دریافت کمک به ایران مراجعه کرده است. آنها نه تنها چند صد پهپاد دیگر از ایران می‌خرند، بلکه در حال حاضر با ایران برای ساخت تاسیسات تولید پهپادهای ایرانی در خاک روسیه همکاری می‌کنند.

بنابراین واضح است که آقای پوتین به ارسال این پهپادها بر سر مردم اوکراین ادامه خواهد داد. بنابراین بر کسی پوشیده نیست که در حال حاضر از این پهپادهای ایرانی استفاده می‌شود. من توضیح درباره چگونگی تحقیق درباره بقایای پهپادها را به مقامات اوکراینی واگذار می‌کنم، اما واضح است که این موضوع آنقدر علنی است که ایران با این قابلیت‌های خطرناک از روسیه حمایت می‌کند.

رجب طیب اردوغان و همسرش امینه اردوغان در حال رای‌دادن در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه
رجب طیب اردوغان و همسرش امینه اردوغان در حال رای‌دادن در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه

موضوع مهم دیگری که در این اجلاس مطرح می شود، عضویت سوئد در ناتو است. سناتورهای آمریکایی، مک‌کانل و منندز می‌گویند که ایالات متحده نباید تا زمانی که آنکارا با پیوستن سوئد به ناتو موافقت نکند، نباید اف-۱۶ به این کشور بفروشد. آیا رئیس جمهور امیدوار است که ترکیه از عضویت سوئد در این اجلاس حمایت کند، حتی اگر تصمیمی در مورد فروش اف-۱۶ گرفته نشود؟

جان کربی: رئیس جمهور خوشبین است که سوئد به عضویت ناتو در خواهد آمد و سی‌ودومین متحد ما خواهد بود. او از ادامه گفتگو بین ترکیه و سوئد خوشحال است و می‌داند که نگرانی‌هایی در هر دو طرف وجود دارد. اما خوشحال است که آنها در حال صحبت کردن در این مورد و حل اختلافات هستند، و دوباره، او مطمئن است که سوئد به یک متحد ناتو تبدیل خواهد شد.»

این مطلب با استفاده از گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا تنظیم شده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG