لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۰

توبیاس بیلستروم: پارلمان ترکیه باید درخواست عضویت سوئد در ناتو را تصویب کند


وزیران امور خارجه سوئد و فنلاند طی ملاقاتی در سوئد
وزیران امور خارجه سوئد و فنلاند طی ملاقاتی در سوئد

وزیر خارجه سوئد روز چهارشنبه ۳۱ خرداد، گفت که پارلمان ترکیه باید کار تصویب درخواست این کشور برای پیوستن به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، را آغاز کند.

توبیاس بیلستروم گفت: استکهلم تعهداتش در توافق با ترکیه را انجام داده است.

پیش از آن، رجب طیب‌اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، روز ۲۴ خرداد، پیش از دیدار مقامات ترکیه، سوئد، فنلاند و ناتو در آنکارا گفته بود: «سوئد نباید در نشست ماه میلادی آینده سران ناتو، انتظار تغییر نگرش آنکارا در مورد عضویت در ناتو را داشته باشد، مگر آنکه از اعتراضات ضد ترکیه در استکهلم جلوگیری کند.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، او اشاره کرده بود: در شرایطی که «تروریست‌ها» در استکهلم تظاهرات می‌کنند، ترکیه نمی‌تواند با پیشنهاد سوئد برای عضویت ناتو، برخورد مثبتی داشته باشد.

سوئد و فنلاند سال گذشته میلادی در پی هجوم نظامی روسیه به اوکراین خواستار پیوستن به ناتو شدند.

فنلاند در ماه آوریل گذشته به ناتو ملحق شد ولی ترکیه با ذکر «نگرانی های امنیتی»، بر سر راه عضویت سوئد مانع ایجاد کرد. ترکیه بارها گفته است سوئد باید مانع برگزاری اعتراضات علیه دولت آن کشور شود؛ تظاهراتی که از دیدگاه سوئد، متکی بر آزادی ملحوظ در قانون اساسی سوئد است.

آنکارا همچنین مدعی است که سوئد اعضای گروه های ستیزه گر مخالف ترکیه را پناه داده است.

در این حال، وزیر خارجه سوئد با اشاره به یک قانون جدید در سوئد است که تأمین اعتبار مالی برای گروه های تروریست را دشوارتر می کند، گفت: زمان آن فرارسیده است که پارلمان ترکیه روند تصویب عضویت سوئد در ناتو را شروع کند.

به گفته آقای بیلستروم، سوئد امیدوار است تا پیش از اجلاس سران کشورهای عضو ناتو در شهر ویلنیوس، پایتخت لیتوانی، در ماه ژوئیه به آن سازمان بپیوندد.

XS
SM
MD
LG