لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۰

اعضای ناتو درباره «طرح‌های دفاعی» تازه در برابر روسیه به توافق نرسیدند


ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو
ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو

وزرای دفاع کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در نشست روز جمعه بر سر «طرح‌های جدید دفاعی» در مورد نحوه واکنش این ائتلاف نظامی به حمله احتمالی روسیه به قلمرو ناتو به توافق دست نیافتند.

به گزارش رویترز، یکی از دیپلمات‌های حاضر در این نشست ترکیه را به دلیل نقش غیرسازنده در دسترسی به توافق را سرزنش کرد.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، گفت که وزرای دفاع این طرح‌ها را - نخستین برنامه از زمان پایان جنگ سرد و به دنبال تهاجم نظامی روسیه به اوکراین - در نشست دو روزه در بروکسل بررسی کردند و به توافق در مورد آنها نزدیک‌تر می‌شوند.

اما یکی از دیپلمات‌ها گفت که ترکیه از تصویب متن مکان‌های جغرافیایی، از جمله در مورد قبرس جلوگیری کرده است. این دیپلمات افزود که هنوز فرصتی برای یافتن راه‌کاری پیش از نشست سران ناتو در اواسط ژوئیه در ویلنیوس لیتوانی وجود دارد.

هیئت دیپلماتیک ترکیه در ناتو گفت که اظهار نظر در مورد یک سند محرمانه ناتو اشتباه است و تنها افزود که «روند معمول مشاوره و ارزیابی بین متحدان ادامه دارد».

طرح‌های موسوم به «منطقه‌ای»، شامل هزاران صفحه از طرح‌های نظامی مخفی است که جزئیات چگونگی پاسخ ائتلاف به حمله روسیه را نشان می‌دهد.

تنظیم طرح‌های منطقه‌ای نشان‌دهنده یک تغییر اساسی است. ناتو برای دهه‌ها نیازی به برنامه‌های دفاعی در مقیاس بزرگ ندیده بود، زیرا در جنگ‌های کوچک‌تری در افغانستان و عراق می‌جنگید و احساس می‌کرد که روسیه پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق، تهدیدی محسوب نمی‌شود.

وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو در بروکسل
وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو در بروکسل

اما به دنبال تهاجم نظامی روسیه به اوکراین که خونین‌ترین جنگ اروپا از سال ۱۹۴۵ محسوب می‌شود، ناتو اکنون هشدار می‌دهد که باید همه برنامه‌ریزی‌های لازم را پیش از وقوع درگیری با دشمنی مانند مسکو انجام دهد.

ناتو همچنین کشورها را راهنمایی خواهد کرد که چگونه نیروهای نظامی و وضعیت لجستیک خود را ارتقا دهند.

یک مقام ارشد آمریکایی به رویترز گفت: «در حالی که امروز برنامه‌های منطقه‌ای به‌طور رسمی تأیید نشد، ما پیش‌بینی می‌کنیم که این برنامه‌ها بخشی از مجموعه‌ای از دستاوردهای اجلاس سران ویلنیوس در ماه ژوئیه باشد».

XS
SM
MD
LG