لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۹

نخست وزیر سوئد با هدف «تسریع عضویت در ناتو» با جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در کاخ سفید دیدار کرد


در حالی که سران ناتو برای نشست آتی در لیتوانی آماده می‌شوند، نخست وزیر سوئد روز چهارشنبه با هدف «تسریع عضویت در ناتو»، با جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در کاخ سفید دیدار و گفت‌وگو کرد.

در حالی که سران ناتو پیش‌‌تر عضویت سوئد در ناتو را تایید کرده‌اند، اولف کریسترسون، نخست وزیر سوئد در دیدار با جو بایدن ـ که درست پیش از نشست آتی سران ناتو در لیتوانی انجام می‌شود ـ به دنبال جلب اتفاق آرای کشورها و سرعت بخشیدن به عضویت در ناتو است.

در این دیدار، جو بایدن و نخست وزیر سوئد همچنین بر گسترش روابط بین ایالات متحده و سوئد و تعهد مشترک برای ادامه حمایت از اوکراین در برابر تجاوز روسیه تاکید کردند.

سران دو کشور همچنین در مورد همکاری‌های امنیتی رو به رشد گفت‌وگو و بر باور خود مبنی بر اینکه سوئد «باید و فورا» به ناتو بپیوندد، تاکید کردند.

در این گفت‌وگو، اتهامات ترکیه به سوئد مبنی بر ملایمت بیش از حد در برابر گروه‌هایی که ترکیه آن را سازمان‌های تروریستی می‌خواند، بررسی شد.

پس از حمله روسیه به اوکراین در سال گذشته، سوئد همواره به دنبال پیوستن به پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو بوده ـ که این روند مستلزم تصویب به اتفاق آرای کشورهای عضو فعلی است ـ ولی با این همه «ترکیه و مجارستان» هنوز موافقت خود را اعلام نکرده‌اند.

همزمان کارین ژان‌ پیر، سخنگوی کاخ سفید، در بیانیه‌ای خبر داد که هماهنگی در مورد موضوعات مرتبط با چین، پرداختن به تغییرات آب‌و‌هوا و فناوری‌های نوظهور نیز از دیگر موضوعات گفت‌وگوی سران آمریکا و سوئد بود.

پیش‌تر رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در تماس تلفنی به استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، گفته بود که سوئد باید به اعتراضات حامیان حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) در استکهلم پایان دهد تا آنکارا به عضویت آن کشور در ناتو چراغ سبز نشان دهد.

XS
SM
MD
LG