لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۱

تلاش روسیه برای عادی‌نشان دادن وضعیت مناطق اشغالی زیر سایه ضد‌حمله اوکراین


جنگ روسیه با اوکراین - آرشیو
جنگ روسیه با اوکراین - آرشیو

روسیه روز پنجشنبه ۲۵ خرداد، اعلام کرد که قصد دارد در بخش‌های اشغال شده اوکراین، انتخاباتی را ظرف سه ماه برگزار کند.

خبرگزاری رویترز نوشت: این تازه‌ترین تلاش مسکو است که نشان دهد در شرایطی که اوکراین برای پس گرفتن مناطق اشغالی دست به یک ضد حمله زده است، همچنان بر این مناطق کنترل دارد.

رویترز همچنین به طور مستقل تائید کرد که اوکراین، نیروهای روسیه را در برخی مناطق اشغال شده، از جمله در بخش جنوبی عقب رانده است.

حمله اوکراین در مراحل نخستین خود قرار دارد و کارشناسان نظامی می‌گویند که نبردهای سرنوشت‌ساز هنوز در راه هستند.

رویترز نوشت: اجساد سربازان روسی و خودروهای زرهی سوخته این کشور در کنار جاده‌ها و در روستاهایی که به تازگی از سوی نیروهای اوکراینی بازپس گرفته‌ شده، گواه بزرگ‌ترین پیشروی نظامی این کشور از سال گذشته است.

روسیه سال گذشته میلادی، چهار استان اوکراین را ضمیمه خود اعلام کرد، اگرچه هیچ یک از آنها را به طور کامل کنترل نمی‌کند و مراکز اصلی جمعیت دو استان نیز تحت کنترل مسکو قرار ندارد.

کی‌یف می‌گوید هر انتخابات که از سوی روس‌ها در خاک اوکراین برگزار شود، نامعتبر و غیرقانونی خواهد بود.

رویترز اشاره کرد که آزمون بزرگ ضدحمله اوکراین هنوز در پیش است. به ویژه که روسیه ماه‌ها فرصت داشت تا خطوط دفاعی خود را برای ضدحمله اوکراین آماده کند. نیروهای اوکراینی هنوز به سنگین‌ترین استحکامات دفاعی روسیه نرسیده‌اند.

احتمال می‌رود که کی‌یف نیرویی برای حمله با حدود ۱۲ تیپ و متشکل از هزاران سرباز را آماده کرده است که بیشتر آنها از خودروهای زرهی تحویل داده شده از سوی کشورهای غربی استفاده می‌کنند. گزارش شده که تنها بخشی از این نیروها فعلا با نیروهای روسیه درگیر شده‌اند.

اما در مقابل، روسیه تصاویری از تانک‌ها و خودروهای زرهی غربی منتشر کرده است که می‌گوید آنها را منهدم کرده یا به تصرف در آورده است.

در همین حال، وزیر دفاع آمریکا؛ لوید آستین، روز پنجشنبه در نشستی در مقر ناتو در بروکسل شرکت کرد. هدف این نشست، هماهنگی کمک‌های نظامی غربی به اوکراین برای مقابله با تهاجم روسیه است.

آقای آستین گفت که خواستار کمک در زمینه دفاع هوایی و مهمات از سوی کشورها به اوکراین شده است تا از مردم خود دفاع کند.

XS
SM
MD
LG