لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۷

رئیس‌جمهوری آمریکا با هدف «تقویت روابط» به بریتانیا می‌رود


جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا. آرشیو
جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا. آرشیو

کاخ سفید اعلام کرد جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، هغته آبنده به بریتانیا، لیتوانی و فنلاند می‌رود. کاخ سفید گفت برنامه سفر اروپایی آقای بایدن از ۹ تا ۱۳ ژوئیه است.

او ابتدا در لندن با پادشاه بریتانیا، چارلز، و نخست‌وزیر بریتانیا این کشور ریشی سوناک، دیدار و گفت‌وگو می‌کند. او ابتدا در لندن با پادشاه بریتانیا، چارلز، و نخست‌وزیر بریتانیا این کشور ریشی سوناک، دیدار و گفت‌وگو می‌کند.

کاخ سفید می‌گوید این دیدارها «برای تقویت بیشتر روابط نزدیک بین ملت هایمان» است.

جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید به صدای آمریکا گفت: «رئیس جمهوری آمریکا مشتاق این سفر است چون بریتانیا از بسیاری جهات، قوی‌ترین متحد ما محسوب می‌شود»

آقای کربی گفت رئیس‌جمهوری آمریکا در مورد موضوعاتی مانند جنگ در اوکراین با ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا صحبت خواهد کرد و با پادشاه چارلز، چالش‌های زیست‌محیطی و اقدامات اقلیمی را به بحث خواهد گذاشت.

جو بایدن پس از توقف در لندن به ویلنیوس، پایتخت لیتوانی، و سپس به هلسینکی، پایتخت جدیدترین عضو ناتو، فنلاند‌ سفر خواهد کرد.

رئیس جمهوری آمریکا سپس برای شرکت در هفتاد و چهارمین نشست سران کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، که از ۱۱ تا ۱۲ ژوئیه برگزار می‌شود به لیتوانی می‌رود.

نشست ناتو در بحبوحه جنگ روسیه و اوکراین برگزار می‌شود.

کاخ سفید همچنین گفت بایدن در ۱۳ ژوئیه برای دیدار و گفت‌و‌گو با رهبران کشورهای شمال اروپا به هلسینکی، پایتخت فنلاند، می‌رود.

XS
SM
MD
LG