لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۶

راستی‌آزمایی‌| پوتین به دروغ ادعا کرد که ۹۲۳ تانک و خودروی زرهی اوکراین در ۲ هفته «منهدم» شدند


تانک ارتش اوکراین در نزدیکی شهر باخموت. ۱۷ ژوئن، ۲۰۲۳.
تانک ارتش اوکراین در نزدیکی شهر باخموت. ۱۷ ژوئن، ۲۰۲۳.

سایت «پالی‌گرف»، پروژه راستی‌آزمایی صدای آمریکا، در پژوهشی به بررسی این ادعای رئیس جمهوری روسیه پرداخته است که در دو جریان دو هفته ضدحمله اوکراین ۹۲۳ تانک و خودروی زرهی این کشور را ساقط کرده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، در پرسش و پاسخی با خبرنگاران در کرملین در ۲۱ ژوئن، گفت که اوکراین مجبور شد به دلیل تلفات سنگین نیرو و تجهیزات، از شتاب ضدحمله‌ای که در ۴ ژوئن آغاز کرد، بکاهد.

او گفت که تلفات اوکراین آنقدر «سنگین» است که سوال «در مورد توانایی این کشور برای ادامه حمله نیست» بلکه در مورد «از دست دادن توان رزمی کلی ارتش اوکراین است.»

پوتین گفت: «تا امشب ... نیروهای ما ۲۴۵ تانک دشمن و حدود ۶۷۸ خودروی زرهی از انواع مختلف را منهدم کرده‌اند.»

این ادعا دروغ محض است.

ژنرال بازنشسته بن هاجز، فرمانده سابق ارتش ایالات متحده در اروپا، به وب سایت پالی‌گرف گفت: ادعای پوتین که ارتش اوکراین «توانایی رزمی کلی خود» را از دست داده است، «کاملاً اشتباه است».

هاجز گفت: «نه کرملین، نه هیچ یک از سخنگویان آن و نه شخص رئیس‌جمهور پوتین ذره‌ای اعتبار ندارند، بنابراین من به هیچکدام از ارزیابی‌های آنها درباره جنگ اعتماد نمی‌کنم یا نمی‌پذیرم».

در زمانی که پوتین این حرف‌ها را می‌زد، اوکراین حداقل هشت شهر و روستای تحت اشغال روسیه را پس گرفته بود.

ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده در ۱۶ ژوئن در مقر ناتو در بروکسل به خبرنگاران گفت که حمله متقابل اوکراین «احتمالاً زمان قابل توجه و هزینه زیادی» طلب می‌کند.»

با این حال، لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، که در کنار میلی ایستاده بود گفت که به توانایی‌ نیروهای مسلح اوکراین اطمینان دارد.

به گزارش واشنگتن پست، آستین گفت: «کاملا صادقانه بگویم، اوکراینی‌ها... هنوز توانایی‌های رزمی زیادی دارند.»

در مورد ادعای پوتین مبنی بر اینکه «۹۲۳ تانک و خودروی زرهی» اوکراین منهدم شده است، باید گفت که این ارقام چندین برابر بیشتر از هر تخمینی از سوی منابع مستقل است. حتی از برآوردهای کل خسارات اوکراین در طول ۱۶ ماه پس از آغاز تهاجم تمام عیار روسیه، بالاتر است.

به گفته اوریکس، وب‌سایت تحلیل نظامی، ۵۵۰ تانک و ۲۹۱ خودروی زرهی اوکراین - در مجموع ۸۴۱- بین ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ تا ۲۱ ژوئن ۲۰۲۳ منهدم، آسیب دیده یا رها شده یا به دست روسیه افتادند.

جاکوب یانوفسکی، محقق ارشد اوریکس، به پالی‌گرف گفت: ادعای پوتین مبنی بر اینکه نزدیک به ۱۰۰۰ تانک و خودروی زرهی اوکراینی از ۴ ژوئن منهدم شده، «بدیهی است که کاملا بی‌معنی است.»

محققان این وب‌سایت تخمین زدند که اوکراین ۱۷ تانک و ۲۶ خودروی زرهی را بین ۱ تا ۱۹ ژوئن از دست داده است.

هیچ مدرکی که ادعاهای پوتین را تایید کند وجود ندارد.

شماری از تحلیلگران اطلاعاتی، خودروهای نظامی موجود در ویدئویی را که روسیه منتشر کرد مکان یابی کردند و به این نتیجه رسیدند که ۱۱ خودرو را از زوایای مختلف نشان می‌دهد. این با عدد «۹۲۳» پوتین بسیار فاصله دارد.

آستین وزیر دفاع آمریکا در بروکسل گفت: «فکر می‌کنم روس‌ها پنج خودرو را حدود ۱۰۰۰ بار از ۱۰ زاویه مختلف به ما نشان داده‌اند».

این مطلب برگردان بخشی از پژوهش انجام‌شده در سایت «پالی‌گرف»، پروژه راستی‌آزمایی صدای آمریکا، است.

XS
SM
MD
LG