لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۱

روسیه در بحران؛ پریگوژین سکوت را شکست: برای عدالت راهپیمایی کردیم


شورشیان گروه مزدور واگنر. آرشیو.

یوگنی پریگوژین، فرمانده گروه مزدور واگنر، روز دوشنبه در یک پیام صوتی پس از عقب‌نشینی و بازگشت نیروهایش به پایگاه‌ها، پیشروی نیروهای خود به سوی مسکو را «راهپیمایی برای عدالت» خواند و دلیل توقف آن را جلوگیری از خونریزی خواند.

او با تاکید بر اینکه به دنبال براندازی دولت نبود گفت: «ما سطحی از سازماندهی را نشان داده‌ایم که یک ارتش باید داشته باشد.»

پریگوژین تصریح کرد هنوز پیام‌های حمایت از شهروندان دریافت می‌کند و برخی از جنگجویانش با پرچم مورد استقبال قرار گرفته‌اند.

وزیر دفاع روسیه در قاب ویدیو

وزیر دفاع روسیه روز دوشنبه ۲۶ ژوئن برای نخستین بار پس از شورش گروه واگنر که خواهان برکناری او بودند، در ویدیویی ظاهر شد.

سرگی شویگو در این ویدیوی بی‌صدا که از تلویزیون دولتی روسیه پخش شد، کنار یکی از همکارانش در یک هواپیمای در حال پرواز دیده می‌شود و به گزارش‌ها در یک پست فرماندهی که توسط گروه نظامی زاپاد اداره می‌شود، گوش می‌دهد.

سرگی شویگو، وزیر دفاع روسیه
سرگی شویگو، وزیر دفاع روسیه

هنوز اطلاعی از زمان و مکان ضبط شدن این ویدیو در دسترس نیست.

به گفته سرگی مارکوف، از مشاوران پیشین کرملین و نزدیکان به مقامات روسیه، هدف از انتشار این ویدیو انتقال این پیام است که شویگو در پست وزیر دفاع باقی می‌ماند.

پوتین

رئیس جمهوری روسیه روز دوشنبه اولین ویدیوی خود پس از توافق دولت و مزدوران واگنر را منتشر کرد.

ولادیمیر پوتین در این ویدیو در حال تبریک گفتن به شرکت‌کنندگان در یک مجمع صنعتی است. زمان و مکان ضبط شدن این ویدیو نیز مشخص نیست.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه

پوتین روز شنبه در نطقی تلویزیونی شورش گروه واگنر را «از پشت چاقو زدن» خوانده و وعده سرکوب آن را داده بود.

او هنوز درباره توافق روز شنبه با میانجیگری الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس، سخنی نگفته است. طبق این توافق، یوگنی پریگوژین، فرمانده واگنرها، به بلاروس می‌رود و جنگجویان این گروه نیز به پاس خدماتی که به روسیه کرده‌اند عفو می‌شوند.

آخرین باری که پریگوژین در انظار عمومی ظاهر شده، شامگاه شنبه بود که در میان هلهله هوادارانش در داخل یک ماشین و در حال ترک شهر روستوف بود. فرمانده گروه واگنر اصرار دارد که میهن‌پرست است و به دنبال کودتا نبوده است.

حمایت مقامات روسیه از پوتین

چند مقام بلندپایه دولت روسیه روز دوشنبه در حالیکه هنوز پرسش‌های بی‌پاسخ زیادی درباره شورش مزدوران واگنر علیه پوتین وجود دارد، بر حمایت حول محور او تاکید کردند.

میخاییل میشوستین، نخست‌وزیر روسیه، با اذعان به اینکه روسیه با «یک چالش علیه ثباتش» مواجه بود، خواستار وفاداری همگان شد.

میشوستین تصریح کرد: «باید با یکدیگر در قالب یک تیم عمل کنیم، و اتحاد همه نیروها حول محور رئیس جمهوری را حفظ کنیم.»

ناتو: ضعف رهبری روسیه مشهود است

دبیرکل ناتو روز دوشنبه گفت شورش گروه واگنر نشان‌دهنده ضعف رهبری روسیه و میزان اشتباه راهبردی پوتین در اشغال شبه‌جزیره کریمه و سپس لشکرکشی به اوکراین است.

به گفته ینس استولتنبرگ، شورش واگنرها حاکی از شکنندگی رژیم روسیه است اما ناتو در مسائل داخلی این کشور دخالت نمی‌کند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو
ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو

او در بخش دیگری از سخنانش بر تداوم حمایت ناتو از اوکراین تاکید کرد و گفت تا هر زمان که لازم باشد ناتو در کنار اوکراین خواهد ایستاد.

اتحادیه اروپا و تاکید بر بی‌ثباتی داخلی در روسیه

وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز دوشنبه گفتند شورش نافرجام واگنرها در روسیه حاکی از آن است لشکرکشی پوتین به اوکراین باعث ایجاد بی‌ثباتی داخلی و تضعیف این کشور شده است.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز گفت نظام سیاسی روسیه شکننده به نظر می‌رسد و قدرت نظامی این کشور ترک برداشته است.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

بورل در ارتباط با مزدوران واگنر گفت هیولایی که پوتین ساخته اکنون به خود او حمله می‌کند.

آنالینا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان، گفت «ترک‌هایی عظیم» در دستگاه تبلیغات روسیه دیده می‌شود و اتحادیه اروپا بر تداوم حمایت از اوکراین متمرکز است.

الکساندر شالنبرگ، وزیر امور خارجه اتریش، گفت پوتین نیز باید از پریگوژین درس بگیرد و دست از اقداماتش بردارد.

الینا والتونن، وزیر امور خارجه فنلاند، گفت شورش واگنرها نشان داد سلطه پوتین چندان هم که قدرتمند به نظر می‌رسد، نیست.

بریتانیا می گوید آماده است

نخست‌وزیر بریتانیا روز دوشنبه با اشاره به تاثیرات بی‌ثبات‌کننده تنش‌ها میان گروه واگنر و ولادیمیر پوتین گفت لندن برای طیفی از سناریوها در روسیه آماده می‌شود.

ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا
ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا

ریشی سوناک تصریح کرد بریتانیا رویدادهای روسیه را با دقت زیر نظر دارد. او افزود هنوز برای پیش‌بینی قطعی سیر حوادث زود است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG