لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۵

جو بایدن: «روسیه ضعیف امروز» نه تنها در اروپا بلکه در ۴۰ کشور جهان مطرود شده است


جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه ۷ تیرماه گفت که معتقد است قدرت ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه ـ به دلیل شورش کوتاه‌مدت اخیر گروه مزدور واگنر به رهبری یوگنی پریگوژین ـ «قطعا» تضعیف شده است.

رئیس‌جمهوری آمریکا که در کاخ سفید با خبرنگاران سخن می‌گفت، تاکید کرد گفتن این که قدرت او تا چه حد کاهش یافته، دشوار است.

بایدن با اشاره به تهاجم ۱۶ ماهه پوتین به اوکراین گفت: «او آشکارا هم در جنگ اوکراین و هم در جنگ داخلی شکست خورده و در سرتاسر جهان مطرود شده است. مطرود شدن روسیه فقط در ناتو نیست و اتحادیه اروپا نیست. روسیه امروز در ۴۰ کشور جهان مطرود شده است.»

شورش نزدیک‌ترین متحد پوتین در جنگ اوکراین لطمه بزرگی بر اعتبار پوتین وارد ساخت چراکه در ابتدا مزدوران واگنر برای دستگیری سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه و ژنرال والری گراسیموف برنامه‌ریزی کرده بودند، ولی با لو رفتن این طرح، برنامه دستگیری وزیر دفاع روسیه توسط سازمان اطلاعات داخلی روسیه خنثی شد.

در این شرایط که پریگوژین مجبور شد عجولانه عمل کند و جنگ‌جویان خود را به سمت روسیه گسیل دهد، الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهوری بلاروس میانجی‌گری کرد و قبل از رویارویی واگنر با نیروهای روسی در مسکو، شورش را متوقف کرد.

رهبری واگنر، یوگنی پریگوژین با دعوت الکساندر لوکاشنکو، یکی از متحدان پوتین، به بلاروس پناهنده شد و لوکاشنکو از پوتین خواست که امنیت او را تضمین کند.

در پی این شورش، پوتین نظرات متناقضی را در مورد گروه واگنر ابراز کرده است و رهبران آن را خائن می داند اما از مزدوران درجه یک به دلیل شجاعت آنها در جنگ ستایش می کند.

پوتین فاش کرد که برخلاف ادعای پریگوژین مبنی بر تامین مالی خود، روسیه به طور کامل از گروه واگنر حمایت مالی کرده است. این گروه متشکل از مزدوران و جنایتکاران محکومی بود که به شرط جنگیدن در اوکراین، از زندان‌های روسیه آزاد شدند. بسیاری از آنها برای نبرد آموزش لازم ندیده بودند و تلفات سنگینی نیز متحمل شدند.

سرویس امنیت فدرال روسیه، تحقیقات خود را در مورد این شورش پایان داد و اعلام کرد که افراد درگیر به عنوان بخشی از یک توافق، فعالیت های جنایتکارانه خود را متوقف کرده‌اند.

اکنون قرار است گروه واگنر تجهیزات نظامی سنگین را به ارتش روسیه منتقل کند. مقامات اطلاعاتی ایالات متحده پیش‌تر از این شورش آگاه بود و کنگره را در جریان قرار دادند، اما بایدن تاکید کرد که غرب هیچ دخالتی در این رویداد نداشته است.

همچنان که وضعیت آینده گروه مزدوران واگنر در هاله‌ای از ابهام قرار دارد ولی باید گفت شورش واگنر و پیامدهای آن، به درک شفافی از موقعیت ضعیف پوتین در داخل و روسیه در عرصه بین‌الملل، کمک شایانی کرده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG