لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۴

واکنش‌های جهانی به بحران در روسیه؛ زلنسکی: هر کس «شر» را انتخاب کند خود را نابود می‌کند


یک مزدور عضو گروه واگنر در شهر روستوف
یک مزدور عضو گروه واگنر در شهر روستوف

پس از سخنرانی روز شنبه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، درباره «شورش» مزدوران واگنر و وعده او برای دادن پاسخی «شکست‌ناپذیر» به کسانی که «از پشت خنجر می‌زنند» برخی از رهبران و نهادها در سطح جهان به این تحولات واکنش نشان دادند.

 • ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین

«هر کسی که راه شر را انتخاب کند، خود را نابود می‌کند.»

«روسیه برای مدت‌ها با استفاده از تبلیغات ضعف و حماقت دولت خود را لاپوشانی می‌کرد. و الان آنقدر هرج و مرج وجود دارد که هیچ دروغی نمی‌تواند آن را بپوشاند.»

«ضعف روسیه آشکار است. ضعف تمام‌عیار. و روسیه هرچه بیشتر سربازان و مزدورانش را در سرزمین ما نگه دارد، بعدها خود هرج و مرج، درد، و مشکلات بیشتری خواهد داشت.»

 • وزارت دفاع بریتانیا

«طی ساعات آتی، وفاداری نیروهای امنیتی روسیه و به‌ویژه گارد ملی روسیه نقشی کلیدی در نحوه تحول بحران خواهد داشت. این عمده‌ترین چالش علیه دولت روسیه در دوره‌های اخیر است.»

بریتانیا گفت نیروهای گروه واگنر دست‌کم در دو نقطه از مناطق تحت اشغال روسیه در اوکراین به روسیه بازگشته‌اند و به احتمال زیاد کنترل نقاط امنیتی کلیدی در شهر روستوف را در اختیار دارند.

بریتانیا گفت: «واحدهای بیشتری از گروه واگنر از طریق ورونژ اوبلاست به سوی شمال در حرکت هستند و تقریبا مطمئنا هدف‌شان رسیدن به مسکو است.»

«شواهد بسیار اندکی از درگیری میان واگنر و نیروهای امنیتی روسیه وجود دارد، برخی احتمالا منفعل مانده‌اند و تسلیم واگنر شده‌اند.»

 • جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا

«به دنبال رویدادهای یک‌شبه میان گروه واگنر و ارتش روسیه، با دقت تحولات را رصد می‌کنیم و از نزدیک با متحدان‌مان در ارتباط هستیم.»

او افزود شهروندان بریتانیایی باید همچنان پیرو توصیه دولت از سفر به روسیه خودداری کنند.

 • اوانا لونگسکو، سخنگوی ناتو

ناتو شرایط روسیه را رصد می‌کند.

 • گابریلیوس لاندسبرگیس، وزیر امور خارجه لیتوانی

«١٠٠ سال است لیتوانیایی‌ها در لبه راهزنی وحشیانه مسکو زندگی کرده‌اند و دانسته‌اند هر لحظه ممکن است انفجار وضعیت هرج و مرج بعدی به وقوع بپیوندد. ما حواس‌مان پرت نمی‌شود. شرایط هرج و مرج را به وضوح می‌شناسیم. هدف، مانند همیشه، پیروزی و عدالت برای اوکراین است. زمان [پیروزی] همین الان است.»

 • جان لیپافسکی، وزیر امور خارجه چک

«از نزدیک شرایط در فدراسیون روسیه را دنبال می‌کنیم. در ارتباط با تهاجم نظامی جاری علیه اوکراین و تهدید احتمالی فرسایش شرایط امنیتی در [این] کشور، به‌ویژه برای شهروندان اروپایی و کشورهای عضو ناتو، هشدار جدی‌مان علیه سفر به فدراسیون روسیه همچنان پابرجا است.»

 • کاجا کالاس، نخست‌وزیر استونی

«استونی از نزدیک تحول وضعیت در روسیه را دنبال می‌کند و با متحدان تبادل اطلاعات می‌کند. می‌توانم اطمینان دهم هیچ تهدید مستقیمی علیه کشورمان وجود دارد. امنیت مرزی تقویت یافته است. من همچنین به مردم کشورمان اصرار می‌کنم به هیچ بخشی از روسیه سفر نکنند.»

 • آندرزج دودا، رئیس جمهوری لهستان

«در ارتباط با وضعیت در روسیه، امروز صبح با نخست‌وزیر و وزیر دفاع و همچنین با متحدان رایزنی‌هایی داشتیم.»

«مسیر رویدادها در آن سوی مرزهای شرقی‌مان به طور مداوم رصد می‌شود.»

 • دفتر ریاست جمهوری فرانسه

کاخ الیزه اعلام کرد امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه وضعیت روسیه را از نزدیک دنبال می‌کند. طبق اعلام الیزه، «همچنان بر روی حمایت از اوکراین متمرکز هستیم.»

 • سخنگوی دولت آلمان

«رویدادها در روسیه را از نزدیک رصد می‌کنیم.»

 • دفتر جورجیا ملونی، نخست‌وزیر ایتالیا

«نخست‌وزیر ملونی از نزدیک رویدادها در روسیه را که حاکی از بی‌ثباتی در این کشور به دلیل حمله به اوکراین است، دنبال می‌کند.»

 • وزارت امور خارجه آلمان

این وزارتخانه به مسافران گفت از نزدیک شدن به شهر روستوف و مناطق حومه شهر مسکو تا اطلاع ثانوی خودداری کنند.

«در مسکو، باید از تاسیسات دولتی به‌ویژه نظامی دوری شود. باید تا اطلاع ثانوی از مرکز شهر دوری شود. باید دستورالعمل‌های مقامات امنیتی روسیه با هر هزینه‌ای پیروی شوند.»

XS
SM
MD
LG