لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۳

کاخ سفید میزبان دبیرکل ناتو؛ تلاش برای یافتن جانشین استولتنبرگ شدت گرفته است


ینس استولتنبرگ - آرشیو
ینس استولتنبرگ - آرشیو

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا قرار است روز دوشنبه با ینس استولتنبرگ، دبیر‌کل پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در کاخ سفید دیدار و گفتگو کند.

دوره دبیرکلی استولتنبرگ بر این ائتلاف نظامی رو به اتمام است و تلاش‌ها برای یافتن جانشین او شدت گرفته است.

به گزارش صدای آمریکا، در حالی که کاخ سفید می‌گوید دستور کار رسمی دیدار بایدن با استولتنبرگ، بحث در مورد نشست آتی ناتو در ماه ژوئیه در لیتوانی است، بدون تردید موضوع پیدا کردن مقام ارشد ناتو مطرح خواهد شد.

ناتو در تاریخ ۷۴ ساله خود دوره دشواری را بر سر تهاجم روسیه با اوکراین طی می‌کند.

استولتنبرگ، نخست‌وزیر سابق نروژ، از زمان پذیرش سمت دبیرکلی ناتو در سال ۲۰۱۴، سه بار دوره ریاستش بر این ائتلاف نظامی تمدید شده است.

در ماه فوریه، سخنگوی استولتنبرگ گفت که او پس از پایان دوره فعلی‌اش در اکتبر، سمت خود را ترک می‌کند

استولتنبرگ به طور گسترده‌ای به دلیل آنکه در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا توانست روابط دشوار او و متحدان اروپایی بر سر هزینه‌های دفاعی ناتور را مدیریت کند، و همچنین به خاطر مدیرتش در دوران خروج نیروهای ناتو از افغانستان در اوت ۲۰۲۱، و نظارت بر واکنش ائتلاف به تهاجم مسکو به اوکراین مورد تعریف و تمجید قرار گرفته است.

جانشین استولتنبرگ چه کسی خواهد بود؟

توصیه او در مورد جانشینش اهمیت زیادی دارد و انتظار می‌رود بایدن با او در این زمینه مشورت کند.

اندرو هاید، کارشناس ارشد مرکز استیمسون، به صدای آمریکا گفت افراد بسیاری نظر او را در مورد اینکه چه کسی بهتر است جانشینش شود جویا خواهند شد.

هرکسی که جانشین استولتنبرگ شود با چالش دلهره آور حفظ امنیت یک میلیارد نفر در ۳۱ کشور روبرو می‌شود.

پست ریاست ناتو به طور سنتی همیشه به یک اروپایی داده شده است، اما اجباری بودن چنین امری در منشور ناتو وجود ندارد.

هیچ روند رسمی در مورد انتخاب دبیرکلی ناتو وجود ندارد و افراد اعلام نمی‌کنند که برای این پست نامزد می‌شوند. انتخاب دبیرکل از طریق اجماع انجام می‌شود که بیشتر از طریق کانال‌های دیپلماتیک آرام و غیررسمی صورت می‌گیرد. ایالات متحده به عنوان بزرگترین کمک کننده به ناتو، نقشی اصلی در این زمینه دارد.

مته فردریکسن، نخست وزیر دانمارک دوشنبه گذشته در کاخ سفید با جو بایدن دیدار و گفتگو کرد. او به عنوان یک نامزد پیشتاز برای دبیرکلی ناتو قلمداد می‌شود.

XS
SM
MD
LG