لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۷

 مقامات آمریکایی می‌گویند آمریکا قصد دارد برای اوکراین مهمات خوشه‌ای بفرستد


مقامات آمریکایی از ارسال مهمات خوشه‌ای به اوکراین خبر داده‌اند؛ اقدامی که با مخالفت گروه‌های حقوق بشری همراه شده است.

دو مقام آمریکایی که خواستند نامشان فاش نشود، به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که بسته کمک تسلیحاتی شامل مهمات خوشه‌ای است که با توپ ۱۵۵ میلی‌متری «هویتزر» شلیک می‌شود.

کاخ سفید می‌گوید ارسال مهمات خوشه‌ای به اوکراین «در حال بررسی» است ولی در حال حاضر هیچ خبر قطعی در این رابطه ندارند.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا قرار است هفته آینده در نشست ناتو در ویلنیوس لیتوانی شرکت کند که جنگ اوکراین از موضوعات اصلی این گردهم‌آیی خواهد بود.

همزمان، سازمان دیده‌بان حقوق بشر از روسیه و اوکراین خواسته است تا استفاده از مهمات خوشه‌ای را متوقف کنند و از آمریکا خواست تا از تأمین آن صرف‌نظر کند. این گروه حقوق بشری در گزارشی اعلام کرد که هم نیروهای روسیه و هم نیروهای اوکراینی از این تسلیحات استفاده کرده‌اند و این منجر به کشته شدن غیرنظامیان اوکراینی شده است.

یکی از این مقامات آمریکایی مطلع به رویترز گفت که ارسال مهمات خوشه‌ای به اوکراین، مستلزم معافیتی است که آقای بایدن باید آن را امضاء کند.

چنین معافیتی در سال ۲۰۲۱ نیز برای صادرات فن‌آوری مهمات خوشه‌ای به کره جنوبی امضاء شد.

به گفته یکی از مقامات، اوکراین در بسته کمک نظامی که انتظار می‌رود ارزش آن از ۵۰۰ میلیون دلار بیشتر باشد، برای سامانه‌ موشکی توپخانه هیمارس، خودروهای جنگی بردلی و نفربرهای زرهی استریکر مهمات دریافت خواهد کرد.

یک مقام ارشد پنتاگون در ماه ژوئن گفته بود که ارتش ایالات متحده آمریکا معتقد است مهمات خوشه‌ای برای اوکراین مفید است ولی به خاطر محدودیت‌های قانونی و نگرانی متحدان آمریکا، هنوز ارسال آن تأیید نشده است.

اوکراین از اعضای کنگره خواسته است تا دولت بایدن را تحت فشار قرار دهند تا ارسال مهمات ارتقا‌یافته متعارف دومنظوره (DPICM) را تأیید کند.

مهمات خوشه‌ای توسط بیش از ۱۲۰ کشور ممنوع شده است چون معمولا تعداد زیادی بمب کوچکتر را رها می کند که می‌تواند در یک منطقه وسیع منجر به کشته شدن غیرنظامیان شود.

اوکراین همچنین به دنبال دریافت جنگنده‌های جدید غربی، از جمله اف-۱۶ است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در گفتگو با شبکه خبری «ای بی سی» گفت: «اف-۱۶ یا تجهیزات دیگری که به آن نیاز داریم به ما فرصت می‌دهد تا سریعتر حرکت کنیم و جان افراد بیشتری را نجات دهیم.»

این بسته کمک‌های امنیتی، چهل و دومین بسته‌ای خواهد بود که آمریکا ارسال آن برای اوکراین را تصویب می‌کند و ارزش آنها را مجموعاً به بیش از ۴۰ میلیارد دلار خواهد رساند.

XS
SM
MD
LG