لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۹

درخواست زلنسکی از کشورهای غربی: اقدام ملموسی برای عضویت اوکراین در ناتو انجام دهید


ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین از کشورهای غربی خواست که اقدام ملموسی در جهت عضویت این کشور در ناتو انجام دهند.

آقای زلنسکی که به بلغارستان سفر کرده، در آستانه نشست آینده سران کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی، از آنها خواست برای عضویت اوکراین اقدامات ملموس‌تری انجام دهند.

روسیه اسفند ۱۴۰۰ به بهانه تلاش اوکراین برای پیوستن به ناتو به این کشور حمله کرد. هرچند ابتدا اوکراین چنین تلاشی را تکذیب کرد اما بعد از حمله روسیه، زلنسکی صراحتا خواستار عضویت اوکراین در پیمان ناتو شد.

بعد از جنگ روسیه با اوکراین، فنلاند و سوئد هم خواستار عضویت در ناتو شدند. سران عضو ناتو در حالی هفته آینده جلسه دارند، که از درخواست این دو کشور، تنها درخواست فنلاند پذیرفته شد و این کشور سی و یکمین عضو ناتو شد. ترکیه هنوز با عضویت سوئد مخالف است. دولت اردوغان به خاطر پناه دادن برخی «شبه‌نظامیان کرد» در سوئد با درخواست این کشور مخالفت کرده است.

برای عضویت در ناتو، موافقت همه اعضا لازم است. پیشتر دبیرکل ناتو گفته بود که کشورهای عضو، روی عضویت اوکراین توافق کرده اند.

اظهارات زلنسکی درباره پیوستن به ناتو در حالی بیان شده که ارتش اوکراین به تازگی ضدحمله خود علیه نیروهای روسیه را آغاز کرده است.

پیشتر، لوید آستین وزیر دفاع آمریکا هم با همتای اوکراینی تماس گرفت و درباره آخرین تحولات جنگ این کشور و ادامه کمک‌های امنیتی ایالات متحده به اوکراین گفت‌وگو کردند.

XS
SM
MD
LG