لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۲

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا: ضدحملات اوکراین بی‌وقفه و خونین خواهد بود


ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده، گفت ضد‌حمله اوکراین علیه روسیه «بی‌وقفه و قاطعانه روزانه ۵۰۰، ۱۰۰۰، یا ۲۰۰۰ متر در میان میادین مین در حال اجرا است.»

او گفت جای تعجب ندارد که پیشرفت کندتر از آن چیزی است که برخی افراد و رایانه‌ها ممکن است پیش‌بینی کنند.

ژنرال مارک میلی افزود: «جنگ روی کاغذ و جنگ واقعی متفاوت است. در جنگ واقعی، افراد کشته می‌شوند، آنهایی که در خط مقدم و یا در خودروهای خود هستند، پیکرهایی که با مواد منفجره قوی متلاشی می‌شوند.»

ژنرال میلی همچنین گفت: «آنچه من گفته بودم این بود که شش، هشت، یا ده هفته طول می‌کشد و بسیار سخت و طولانی خواهد بود، و بسیار بسیار خونین خواهد بود. هیچ کس نباید توهمی در این باره داشته باشد.»

اوکراین علناً در تشریح دستاوردهای ضدحمله‌ای که در ماه گذشته میلادی برای بازپس‌گیری سرزمین‌های اشغال شده توسط نیروهای روسیه آغاز کرد، محتاط بوده و روز جمعه رئیس جمهوری این کشور و رئیس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده اذعان کردند که پیشرفت به کندی صورت می‌گیرد و خونین خواهد بود.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، هفته گذشته بدون اشاره به جزئیات گفت که ضدحمله «کندتر از حد مطلوب» پیش می‌رود. اوکراین می‌گوید در عملیات‌ مجموعه‌ای از روستاها به وسعت ۱۳۰ کیلومتر مربع در جنوب را پس گرفته است، اما این درصد کمی از کل سرزمین‌های اشغال شده توسط روسیه است.

روز جمعه، زلنسکی گفت که نیروهایش «در تمام جبهه‌های عملیاتی» پیشروی کردند. به گفته هانا مالیار، معاون وزیر دفاع، ارتش پیشرفت‌ها را «بر اساس برنامه‌ریزی» ارزیابی می‌کند و ضد‌حمله باید با اهداف نظامی سنجیده شود.

رویترز مستقلاً وضعیت میدان نبرد را بررسی نکرده است. روسیه که تهاجم تمام عیار به همسایه خود را در فوریه ۲۰۲۲ آغاز کرد، به پیشرفت‌های اوکراین در جنگ اعتراف نکرده و گفته است که نیروهای اوکراین متحمل تلفات سنگینی شده‌اند.

  • کندی در عملیات برای کاهش تلفات

از زلنسکی نقل شده که گفته است اوکراین می‌خواهد قبل از گردهمایی ناتو در لیتوانی در ۱۱ ژوئیه که امیدوار است روند الحاق به ائتلاف نظامی به رهبری ایالات متحده در آن آغاز شود، نتایج ضدحمله را نشان دهد، اما نه به هر قیمتی.

رادیو تلویزیون ملی اسپانیا به نقل از اظهارات او به رسانه‌های اسپانیایی در کی‌یف گفت که «باید قبل از این اجلاس نتایج را نشان دهیم، اما هر کیلومتر پیشروی تلفات خواهد داشت.»

زلنسکی اذعان کرد که ضدحمله در ماه‌های اخیر کند شده است. وی گفت: «ما متوقف شدیم زیرا نتوانستیم پیشروی کنیم. پیشروی به معنای جان باختن مردم بود و ما توپخانه نداشتیم.»

شبکه تلویزیونی اسپانیا به نقل از او گفت که اوکراین «در این زمینه بسیار محتاط است» و گزینه او این است که برای کاهش تلفات جانی زمان بیشتری صرف شود. این شبکه به نقل از او گفت: «بین زمان و انسان، انسان‌ها مهم ترند.»

میلی در واشنگتن گفت: «اوکراین برای زندگی خود می‌جنگد. ما تا حد امکان به آنها کمک می‌کنیم. اما در آخر کار، این سربازان اوکراینی هستند که از میان میادین مین و در سنگرها به ارتش بسیار بزرگتر روسیه حمله می کنند.»

XS
SM
MD
LG