لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۳

رهبران اتحادیه اروپا شورش «واگنر» در روسیه و حمایت از اوکراین را بررسی می‌کنند


نشست اتحادیه اروپا در بلژیک
نشست اتحادیه اروپا در بلژیک

رهبران اتحادیه اروپا روز پنجشنبه گرد هم آمدند تا در مورد شورش اخیر در روسیه و نقش اتحادیه اروپا برای تقویت امنیت اوکراین گفت‌و‌گو کنند. شورش اخیر گروه واگنر در روسیه پس از مدت کوتاهی پایان یافت.

به گزارش رویترز، رهبران اروپایی که برای نشست سران به بروکسل رفته‌اند گفتند که همچنان به حمایت از اوکراین در جنگ با روسیه متعهد هستند.

صدراعظم آلمان، اولاف شولتس، به خبرنگاران درباره حمایت اروپایی‌ها از اوکراین گفت: «ما باید خود را آماده کنیم که این می‌تواند برای مدت طولانی ادامه یابد.»

دبیرکل ناتو، ینس استولتنبرگ، نیز برای حضور در یک ناهار کاری به رهبران اتحادیه اروپا ملحق شد و انتظار می‌رود که ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین نیز از طریق ارتباط ویدیویی در این نشست سخنرانی کند.

نشست دو روزه سران یک گردهمایی منظم رهبر اتحادیه اروپا است و موضوعات مختلفی از جمله مهاجرت، امنیت اقتصادی و روابط با چین نیز در دستور کار قرار دارد اما موضوع اصلی جنگ در اوکراین است.

چندین رهبر کشورهای اتحادیه اروپا گفتند که بلاروس را رئیس گروه مزدوران واگنر در آنجا تبعید شده است، زیر نظر خواهند داشت. واگنر در حمایت از پوتین در جنگ اوکراین شرکت داشت.

همچنین اسناد نشان می‌دهد که رهبران اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه مقامات ارشد را تحت فشار قرار خواهند داد تا مسیرهای قانونی پیدا کنند تا از درآمدهای میلیاردها دلاری از دارایی‌های مسدود شده روسیه در پروژه‌های بازسازی اوکراین استفاده شود.

اتحادیه اروپا گفته است که بیش از ۲۰۰ میلیارد یورو از دارایی‌های بانک مرکزی روسیه را در واکنش به حمله مسکو به اوکراین در فوریه سال گذشته مسدود کرده است. ۳۰ میلیارد یورو دیگر نیز از دارایی‌های الیگارش‌های روس‌ مسدود شده است.

XS
SM
MD
LG