لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۴

آمریکا پرونده پیشنهاد رشوه شرکت سوئدی به پسر اردوغان را بررسی می‌کند


رجب طیب اردوغان در کنار پسرش بلال و دخترش سمیه.
رجب طیب اردوغان در کنار پسرش بلال و دخترش سمیه.

مقامات مبارزه با فساد در آمریکا و سوئد در حال بررسی شکایتی هستند که در آن گفته شده است شاخه سوئدی یک شرکت آمریکایی متعهد شده بود در صورت دریافت کمک از پسر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، ده‌ها میلیون دلار رشوه پرداخت کند.

رویترز می‌گوید این طرح و اسناد تجاری مختلف را دیده است و آن را برای نخستین‌بار گزارش می‌کند.

بر اساس شکایتی که رویترز بررسی کرده است، در نهایت، هیچ رشوه‌ای پرداخت نشد.

طبق این گزارش شرکت سوئدی «دیگنیتا سیستم ای‌بی» در اواخر سال گذشته میلادی به طور ناگهانی برنامه پرداخت رشوه را رها کرد.

مالک آمریکایی دیگنیتا به رویترز گفت که این برنامه کنار گذاشته شده است و گفت که از «رفتارهای بالقوه نگران کننده» در ترکیه مطلع شده و به کار چندین نفر که درگیر آن بودند، خاتمه داده است.

شرکت سوئدی متعهد شده بود که در ازای دریافت ۱۰ سال فروش انحصاری دستگاه‌های تنفسی مخصوص خودرو برای محدود کردن رانندگی افراد مست در ترکیه، از طریق یک شرکت پوششی ده‌ها میلیون دلار هزینه لابی ترکیه در آمریکا را بپردازد.

ایالات متحده ممکن است صلاحیت رسیدگی به اقدامات علیه دیگنیتا در ترکیه را داشته باشد چرا که این شرکت سوئدی متعلق به شرکت «۱ای اسمارت استارت ال‌ال‌سی» مستقر در ایالت تگزاس است. این شرکت مستقر در تگزاس نیست متعلق به شرکت «مدیریت جهانی آپولو» است که از شرکت‌های مدیریت منابع مالی و سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود.

خبر تحقیقات اولیه سوئد در مورد پرونده رشوه در ترکیه نیز در شرایط حساسی در روابط دو کشور انجام می‌گیرد چرا که ترکیه تاکنون مانع پیوستن سوئد به پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، شده است.

آنکارا با متهم کردن سوئد به میزبانی از آنچه «تروریست‌ها» خوانده است، می‌گوید سوئد باید به اعتراضات کردها علیه ترکیه پایان دهد تا ترکیه به عضویت استکهلم در ناتو چراغ سبز نشان دهد.

XS
SM
MD
LG