لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۰

افزایش تلاش‌های زلنسکی برای دریافت «دعوتنامه سیاسی» عضویت اوکراین در ناتو


رئیس‌جمهوری اوکراین، ولودیمیر زلنسکی - آرشیو
رئیس‌جمهوری اوکراین، ولودیمیر زلنسکی - آرشیو

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، از ناتو خواست که در نشست سران خود در لیتوانی که ماه آینده میلادی در لیتوانی برگزار می‌شود برای پیوستن اوکراین به ناتو یک «دعوت‌نامه سیاسی» بدهد.

زلنسکی همچنین درخواست کرد چنان‌چه اوکراین در آینده نزدیک نتوانست به عضویت ناتو در بیاید، یک سری تضمین‌های امنیتی دریافت کند.

به گزارش رویترز، او در پیام‌رسان تلگرام نوشت: «هر دلیلی [که تصورش را بتوان کرد] برای دعوت سیاسی از اوکراین برای پیوستن به ائتلاف [ناتو] وجود دارد.»

کی‌یف در هفته‌های اخیر در مورد پیوستن به ناتو و دریافت تضمین‌های امنیتی به شدت بر سازمان پیمان آتلانتیک شمالی فشار آورده است.

قرار است نشست ناتو طی روزهای ۲۰ و ۲۱ تیر در لیتوانی برگزار شود.

وزیر دفاع اوکراین هفته گذشته گفته بود که انتظار دارد کی‌یف یک نشانه روشن و یک «فرمول» برای پیوستن به ناتو دریافت کند. وزیر امور خارجه اوکراین نیز روز سه شنبه خواستار «تصمیمات سیاسی حیاتی» در نشست آتی ناتو شد.

همچنین رئیس کارکنان ریاست جمهوری اوکراین هفته گذشته گفت اگر ائتلاف ناتو در نشست سران خود تصمیمی «قوی» نگیرد، روحیه اوکراینی‌ها ممکن است تضعیف شود. او همچنین تاکید کرد که کی‌یف با نبردهای خود در میدان جنگ نشان داده که برای پیوستن به ناتو آماده است.

به دنبال حمله نظامی روسیه به اوکراین در اسفند ۱۴۰۰، ایالات متحده بارها بر حمایت از اوکراین در دفاع از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی خود تاکید و ده‌ها میلیارد دلار کمک بشردوستانه، مالی، اقتصادی، و نظامی به اوکراین ارائه کرده است.

XS
SM
MD
LG