لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۸

خبرهای ضد و نقیض از حمله شیمیایی در حلب؛ مخالفان: اسد برای حذف ما زمینه سازی می‌کند


رسانه وابسته به دولت اسد این تصاویر را منتشر کرده است.
رسانه وابسته به دولت اسد این تصاویر را منتشر کرده است.

خبرهای ضد و نقیضی درباره حمله شیمیایی در شهر حلب در شمال سوریه مخابره می شود.

روز یکشنبه سانا خبرگزاری دولت بشار اسد مدعی شد که شنبه شب حمله شیمیایی مخالفان اسد، موجب بستری شدن بیش از یکصد نفر در شهر حلب شده است.

همزمان گروه های مخالف بشار اسد با رد این اتهام، دولت سوریه را متهم کردند با انتشار این خبر سعی دارد زمینه سازی برای حمله به گروه های مخالف خود را فراهم کند. ساعتی بعد از انتشار این خبرها، روسیه مدعی شد به موضع عاملان حمله شیمیایی به حلب حمله کرده و «عاملان این حمله شیمیایی» را نابود کرده است.

گروه های مخالف اسد از جمله «الجبهه الوطنیة للتحریر» که به جبهه ملی آزادی‌بخش موسوم است، این اتهام را رد کرد و سخنگوی این ائتلاف با انتشار بیانیه‌ای گفت این گروه سلاح شیمیایی در اختیار ندارد.

مقامات دولت سوریه با تبلیغات گسترده روز یکشنبه از کشورهای غربی و سازمان ملل خواستند که این حملات را محکوم کنند. آنها همچنین خواستار اقدامات بازدارنده و تنبیهی علیه گروه های مخالف اسد و کشورهای حامی آنها شدند.

موضع دولت اسد در حالی است که آمریکا و نهادهای سازمان ملل می گویند دست کم دولت سوریه در دو حمله گسترده شیمیایی علیه مخالفان در دو سال گذشته دست داشته است.

در فروردین ۱۳۹۵ شهر خان شیخون در استان ادلب هدف حمله شیمیایی قرار گرفت که در آن دست کم ۵۸ تن کشته و بیش از ۳۰۰ تن زخمی شده‌اند. سه روز بعد ایالات متحده به پایگاه هوایی شعیرات در استان حمص در غرب سوریه حمله موشکی کرد که گفته شد مبداء حمله شیمیایی خان شیخون بود.

حمله شیمیایی دوم در شهر دوما در جنوب سوریه در فروردین ۱۳۹۷ رخ داد. در این حمله نیز دست کم ۷۰ غیرنظامی که اکثر آنها زنان و کودکان بودند کشته شدند. در واکنش به این حمله نیز اینبار آمریکا به همراه انگلیس و فرانسه سه نقطه از سوریه را هدف حمله موشکی قرار دادند که بازتاب گسترده ای داشت.

روسیه در دو سال گذشته بارها با استفاده از حق وتو مانع رسیدگی نهادهای بی طرف بین المللی به ادعای دست داشتن دولت اسد در دو حمله شیمیایی شده است.

ایالات متحده می گوید روسیه با کارشکنی مانع افشای ابعاد حملات شیمیایی دولت اسد شده است. با این حال برخی نهادهای منع استفاده از تسلیحات شیمیایی تاکید دارند که دولت اسد از گاز شیمیایی در دو حمله گذشته استفاده کرده است.

شهریور ماه، کاخ سفید به دولت بشار اسد درباره استفاده دوباره از تسلیحات شیمیایی هشدار داده بود. همچنین نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل به روسیه و ایران به عنوان حامیان بشار اسد هشدار داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG