لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۸

روسیه یک قطعنامه دیگر شورای امنیت درباره سوریه را وتو کرد


عکس آرشیوی از نشست اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد
عکس آرشیوی از نشست اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد

روسیه در ادامه حمایت خود از دولت حاکم بر دمشق، روز چهارشنبه یک قطعنامه دیگر شورای امنیت سازمان ملل متحد در محکومیت حمله شیمیایی هفته گذشته در سوریه را وتو کرد.

قطعنامه پیشنهادی اعضای غربی شورای امنیت، خواستار همکاری دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه با تحقیقات بین المللی در مورد حمله شیمیایی سه شنبه گذشته در ادلب بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، چین – یکی دیگر از پنج عضو دارای حق وتو در شورای امنیت که تا کنون شش قطعنامه در مورد سوریه را رد کرده است – به قطعنامه امروز رأی ممتنع داد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اندکی بعد در نشست خبری مشترک با دبیرکل ناتو در واشنگتن، از رأی ممتنع چین استقبال کرد. وی هفته گذشته با رئیس جمهوری چین در کاخ سفید دیدار کرده بود.

ده عضو شورای پانزده نفره امنیت سازمان ملل به قطعنامه رأی مثبت دادند؛ در حالی که اتیوپی و بولیوی دو عضو غیردائم شورا، در مخالفت با آن، با روسیه همراه شده و رأی منفی دادند.

ده‌ها نفر، از جمله کودکان، در اثر حمله شیمیایی هفته پیش به روستای خان شیخون در شمال ادلب، که در کنترل مخالفان دمشق است، جان خود را از دست دادند و بسیاری مصدوم شدند.

آمریکا و متحدان آن، نیروهای دولتی سوریه را مسئول حمله می دانند. روسیه و دولت بشار اسد می‌گویند گاز سمی در اثر حمله به یک انبار سلاح‌های شیمیایی شورشیان در هوا پخش شده است.

رأی منفی مسکو به قطعنامه چهارشنبه در حالی است که روسیه، در جریان دیدار رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده از آن کشور، خواستار انجام «تحقیقات منصفانه» در مورد حادثه شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG