لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۹

پرزیدنت ترامپ دستور اقدام نظامی علیه دولت سوریه را صادر کرد؛ مراکز تسلیحات شیمیایی هدف قرار گرفت


پرزیدنت ترامپ جمعه شب به وقت واشنگتن دستور حمله نظامی به سوریه در واکنش به استفاده دولت بشار اسد از تسلیحات شیمیایی را صادر کرد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت برای مجازات بشار اسد به خاطر حمله ای که گفته می‌شود شیمیایی بوده و در شهر دوما منجر به کشته شدن حدود ۴۰ نفر شد، دستور حمله به اهداف سوری را صادر کرده است. رئیس جمهوری آمریکا در نطق خود نقش بشار اسد را در حمله به دوما جرائم یک «هیولا» توصیف کرد.

او گفت آمریکا آماده است فشار بر بشار اسد را حفظ کند تا او به «روند کشتار مردم خودش» پایان دهد. پرزیدنت ترامپ گفت بریتانیا و فرانسه نیز آمریکا را در انجام حملات همراهی می‌کنند.

او همچنین برای روسیه و ایران، دو حامی عمده بشار اسد پیام داشت و گفت «از این دو کشور می پرسم، چه نوع کشوری می‌خواهد با چنین کشتار دسته جمعی مردان، زنان و کودکان بی‌گناه مرتبط باشد؟»

پرزیدنت ترامپ در سخنان جمعه شب خود گفت: «امیدوارم روزی با روسیه کنار بیاییم، شاید هم با ایران؛ شاید هم این اتفاق نیافتد.»

رئیس جمهوری آمریکا در پایان سخنانش برای خاورمیانه و آمریکا دعا کرد.

اما خبرگزاری ها به نقل از شاهدان در سوریه از وقوع چند انفجار در دمشق خبر داده اند. استیو هرمن، خبرنگار صدای آمریکا به نقل از فعالان سوری می گوید گزارش شده است که مراکز تحقیقات نظامی در دمشق در حملات هوایی شنبه صبح به وقت سوریه هدف قرار گرفته اند.

شبکه سی.ان.ان به نقل از چند مقام نظامی آمریکا گزارش می دهد که در واکنش نظامی علیه سوریه کشتی ها و هواپیماهای نظامی آمریکا هر دو شرکت داشته اند.

تصویری که آسوشیتدپرس از دمشق در زمان حمله به تاسیسات شیمیایی دولت سوریه منتشر کرده است.
تصویری که آسوشیتدپرس از دمشق در زمان حمله به تاسیسات شیمیایی دولت سوریه منتشر کرده است.

وزیر دفاع آمریکا: حملات سنگین اما هدفمند بود

جمعه شب در یک کنفرانس خبری در پنتاگون، جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا با اشاره به حمله سال گذشته آمریکا به تاسیسات دولت سوریه پس از یک حمله شیمیایی دیگر در این کشور گفت: رژیم اسد به روشنی پیام سال گذشته را دریافت نکرد، بنابراین، این بار شدیدتر حمله کردیم.

او به خبرنگاران گفت اطمینان دارم که دولت سوریه حمله شیمیایی هفته گذشته را مرتکب شده است. به گفته او در حمله شیمیایی رژیم سوریه دست کم از یک نوع عامل شیمیایی استفاده شده است.

وزیر دفاع آمریکا گفت روسیه پیش از وقوع این حملات از آن مطلع نشده بود.

آقای متیس حملات صبح شنبه علیه دولت سوریه را سنگین و هدفمند خواند. او همچنین عنوان کرد که این حملات برای جلوگیری از استفاده از تسلیحات شیمیایی است و عملیات علیه داعش جدای از این حملات است.

جیم متیس گفت در پی حمله به اهداف سوریه انتظار می رود سوریه، روسیه و یا ایران یک کارزار تبلیغاتی عمده «انتشار اطلاعات غلط» به راه بیاندازند.

از سوی دیگر ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک آمریکا نیز در این کنفرانس خبری گفت تنها واکنش نظامی به حملات آمریکا، فرانسه و بریتانیا مقابله ضد هوایی در سوریه بوده است. او گفت سه هدف در سوریه مورد حمله قرار گرفت: یک مرکز تحقیقات نزدیک دمشق، یک انبار تسلیحات شیمیایی در غرب حمص، و یک مرکز فرماندهی و انبار دیگر تسلیحات شیمیایی در نزدیکی دمشق.

به گفته ژنرال دانفورد، اهدافی که در حمله نابود شد به طور خاص با قابلیت های تسلیحات شیمیایی دولت سوریه مرتبط بود.

مقامات نظامی آمریکا گفتند گزینش اهداف به نوعی بود که هم از تلفات غیرنظامیان جلوگیری شود و هم قابلیت‌های شیمیایی دولت سوریه کاهش یابد.

فرانسه و بریتانیا

در فرانسه، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری این کشور در بیانیه ای گفته است فرانسه و شرکایش در تلاش برای مجازات کردن رژیم سوریه شرکت دارند.

نخست وزیر بریتانیا، ترزا می، نیز شنبه صبح به وقت لندن در بیانیه ای گفت به نیروهای بریتانیایی مجوز حملات دقیق علیه اهداف شیمیایی در سوریه را داده است.

ترزا می در بیانیه خود گفته است این واکنش «دخالت در یک جنگ داخلی نیست، تغییر رژیم نیز نیست.» او گفته است «این واکنش نظامی، حمله ای محدود و هدفمند است که تنش در منطقه را افزایش نمی دهد و هر کار ممکنی انجام می دهد تا از کشته شدن غیرنظامیان جلوگیری کند.»

خانم می گفت در مورد سوریه گزینه دیگری جز گزینه نظامی وجود نداشت.

وزارت دفاع بریتانیا می گوید که هواپیماهای نظامی این کشور در حمله به اهداف نظامی دولتی در حمص، که گمان می رود تاسیسات شیمیایی دولت سوریه در آنجا واقع است، شرکت داشتند.

واکنش ها

نخست وزیر کانادا نیز در بیانیه ای از اقدام نظامی مشترک آمریکا، بریتانیا و فرانسه علیه توانایی شیمیایی دولت سوریه حمایت کرد.

اما شبکه سی.ان.ان به نقل از سفیر روسیه در آمریکا گزارش داد که او نسبت به «عواقب» حمله هشدار داده است. سفارت روسیه در آمریکا طی بیانیه ای که پس از حمله به تاسیسات شیمیایی دولت سوریه صادر کرد می گوید واشنگتن، لندن و پاریس مسوول پیامدهای حمله به سوریه هستند.

در آمریکا، سناتور جمهوریخواه جان مک کین در بیانیه ای از اقدام رئیس جمهوری آمریکا در ارتباط با سوریه دفاع کرد و گفت پیامی که به اسد داده می شود باید این باشد: هزینه استفاده از تسلیحات شیمیایی بیش از هرگونه منفعتی برای او خواهد بود و ایران و روسیه در نهایت نمی توانند وی را از واکنش تنبیهی ما مصون نگه دارند. او همچنین از دونالد ترامپ خواست یک استراتژی جامع برای سوریه و خاورمیانه در نظر بگیرد.

به نوشته رویترز، رسانه دولتی سوریه گفت حملات به دولت اسد «شکست» خواهد خورد و آن را «نقض آشکار قوانین بین المللی» توصیف کرد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، ایران نیز نسبت به «عواقب منطقه ای» حملات به سوریه هشدار داد.

از آغاز جنگ داخلی سوریه، صدها نفر بر اثر حملات شیمیایی جان خود را از دست داده‌اند؛ حملاتی که سازمان ملل متحد در چندین مورد دولت اسد را مسئول آنها دانسته و در سایر موارد مسئولیت را متوجه پیکارجویان گروه‌های جهادی و افراطی کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG