لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۱

نیکی هیلی به سوریه، روسیه و ایران علیه استفاده از جنگ افزار شیمیایی هشدار داد


گزارشی از بن اونسکی در وبسایت فاکس نیوز

نیکی هیلی، سفیر آمریکا درسازمان ملل متحد، به سوریه و متحدانش روسیه و ایران هشدار داده است که اگر علیه غیرنظامیان سوری از جنگ افزار شیمیایی استفاده شود، ایالات متحده بار دیگر دست به اقدام خواهد زد.

هیلی در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد، با موضوع استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه، روز پنج شنبه سخنرانی می کرد.

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد عزم دولت ترامپ را برای شورای امنیت روشن کرد و گفت: «ما برای رژیم اسد و هر کس که در اندیشه استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه است پیامی داریم. ما می خواهیم از این فرصت استفاده کنیم تا به بشار اسد و شرکای روسی و ایرانی اش یادآوری کنیم: بر روی عدم واکنش دوباره ایالات متحده حساب نکنید.»

آمریکا و متحدانش پیشتر دو بار علیه رژیم اسد و استفاده اش از جنگ افزار شیمیایی واکنش نشان داده اند؛ یک بار در سال ۲۰۱۷ و یک بار اوائل سال جاری میلادی.

خانم هیلی از روسیه خواست مانع حمله رژیم اسد به ادلب، آخرین سنگرگاه مخالفان، در شمالی غربی سوریه شود. تخمین زده می شود که حدود ۳ میلیون غیرنظامی آواره در آن جا در معرض خطر قرار دارند.

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد گفت، بر مبنای تخمین های ایالات متحده، اسد حدود ۵۰ بار علیه مردم خودش از جنگ افزار شیمیایی استفاده کرده که مرگ ۱۵۰۰ نفر از جمله زنان و کودکان را به همراه داشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG