لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۰

هشدار آمریکا به حمله شیمیایی احتمالی رژیم اسد


فروردین امسال رژیم اسد یک حمله شیمیایی در شمال سوریه انجام داد که با واکنش تند آمریکا مواجه شد.
فروردین امسال رژیم اسد یک حمله شیمیایی در شمال سوریه انجام داد که با واکنش تند آمریکا مواجه شد.

کاخ سفید با هشدار شدید اللحنی به بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه اعلام کرد، اگر او از تسلیحات شیمیائی در حملات آینده خود استفاده کند، ایالات متحده نیز مانند قبل به آن واکنش نشان خواهد داد.

در بیانیه کاخ سفید آمده که دولت اسد سرگرم «مقدمه چینی بالقوه برای انجام یک حمله شیمیایی دیگر» است و اگر چنین کند باز «هزینه سنگینی» خواهد پرداخت. به نوشته کاخ سفید، حمله احتمالی دیگر می تواند باعث کشته شدن تعداد زیادی از غیرنظامیان شود.

اشاره کاخ سفید به حمله قبلی بشار اسد است در شمال سوریه در منطقه خان شیخون در ۱۵ فروردین است که بر اثر حمله شیمیایی، دست‌کم ۱۰۰ نفر از جمله ۱۱ کودک کشته شدند.

سه روز بعد از این حمله، با فرمان دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده، نیروهای نظامی آمریکا به سوریه حمله موشکی انجام دادند. این حمله موشکی از ناوهای آمریکا در دریای مدیترانه و بطور محدود در واکنش به حمله شیمیایی اخیر رژیم اسد صورت گرفت.

هدف پنجاه موشک شلیک شده، پایگاه هوایی الشعیرات در حمص بود که در اختیار نیروهای بشار اسد قرار داشت و از این مکان حمله شیمیایی در ادلب در شمال سوریه صورت گرفت.

هر چند در آن زمان رژیم اسد و روسیه حمله شیمیایی را رد کردند اما یک هفته بعد هیأت بریتانیایی دیده‌بان سلاح‌های شیمیایی جهانی اعلام کرد براساس نمونه های بررسی شده از حمله اخیر در ادلب سوریه، تردیدی ندارد که در این حمله از گاز سارین استفاده شده است.

همچنین ۶ اردیبهشت، دستگاه های اطلاعاتی فرانسه به این نتیجه رسیدند که حمله شیمیایی به خان شیخون در شمال سوریه، توسط نیروهای وفادار به بشار اسد و با استفاده از گاز سارین انجام شده و خود بشار اسد یا یک مقام دولتی نزدیک به او دستور حمله را صادر کرده است.

بیشتر بخوانید: گاهشمار استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه و واکنش‌های بین المللی

تکذیب سوریه و حامی اصلی آن، روسیه

کاخ سفید در بیانیه اخیر خود از دلایل و شواهد مربوط به احتمال حمله شیمیایی توسط ارتش سوریه در روزهای آینده نام نبرده و دمشق نیز منکر چنین قصدی شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، یکی از وزیران دولت بشار اسد روز سه شنبه ضمن رد ادعای کاخ سفید گفت، دمشق نه از تسلیحات شیمیایی استفاده کرده و نه خواهد کرد.

علی حیدر وزیر آشتی ملی سوریه به این خبرگزاری گفته است، بیانیه اخیر کاخ سفید نشانگر یک «جنگ دیپلماتیک» جدید علیه سوریه در سازمان ملل متحد است.

اظهارات دولت آمریکا، واکنش روسیه را نیز در پی داشته است. روسیه، به همراه ایران، در طول جنگ داخلی سوریه که هفتمین سال خود را سپری می‌کند، از رژیم بشار اسد حمایت کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی کاخ کرملین روز سه شنبه با به چالش کشیدن ارزیابی‌های اطلاعاتی ایالات متحده، گفت هیچ اطلاعاتی درباره احتمال استفاده دمشق از سلاح‌های شیمایی در دست ندارد.

دمیتری پسکوف گفت «قطعا، ما اینگونه تهدیدها علیه رهبری مشروع جمهوری عربی سوریه را غیرقابل قبول می دانیم.»

این در حالی است که وزارت دفاع آمریکا در تایید کاخ سفید گفت شواهدی از فعالیت تسلیحاتی شیمیایی در یک پایگاه هوایی سوریه، که نیروهای اسد قبلا در حمله فروردین ماه با گاز سارین از آن استفاده کرده‌اند، مشاهده شده است.

آسوشیتدپرس به نقل از جف دیویس سخنگوی پنتاگون نوشت، تحرکات اخیر در پایگاه هوایی الشعیرات در استان حمص، نشان دهنده «آماده سازی های فعال برای بکارگیری تسلیحات شیمیایی است.»

حمایت «صدر در صد» بریتانیا از آمریکا

ساعتی بعد از بیانیه کاخ سفید، روز سه شنبه ۶ تیر، مایکل فالون وزیر دفاع بریتانیا نیز گفت اگر استفاده دمشق از تسلیحات شیمیائی در جنگ، به حمله دیگری از جانب آمریکا به سوریه منجر شود، لندن نیز از اقدام واشنگتن، «صد در صد حمایت خواهد کرد.»

وزیر دفاع بریتانیا افزود: «استفاده از تسلیحات شیمیایی علیه غیر نظامیان بیگناه مطلقاّ منزجر کننده است، و بر اساس هر نوع مقررات مربوط به جنگ، غیر قانونی ست. ما از حمله قبلی آمریکا به سوریه که به نابودی تعدادی هواپیما و تاسیسات پشتیبانی برای حملات شیمیائی منجر شد، حمایت کردیم، و اگر ایالات متحده در تدارک همه مشابهی ست، از آن نیز جانبداری می کنیم.»

پرزیدنت ترامپ بعد از وقوع حمله شیمیایی فروردین ماه در سوریه و واکنش موشکی آمریکا به آن، در سخنانی از تمام کشورهای متمدن خواسته بود که به تلاش های آمریکا برای پایان دادن به کشتار در سوریه بپیوندند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG