لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۰

مقام‌های نظامی آمریکا: نقش مسکو را در حمله شیمیایی سوریه بررسی می‌کنیم


دیدار ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در مسکو - پائیز ۱۳۹۴

دو روز پس از حمله موشکی ایالات متحده به یک پایگاه هوایی دولت سوریه، که از آنجا برای حمله شیمیایی در روستایی در استان ادلب استفاده شد، مقام‌های ارشد نظامی آمریکا از لزوم تحقیق درباره احتمال کمک مسکو به دمشق برای انجام این حمله شیمیایی گفتند.

آمریکا دولت بشار اسد را مسئول حمله شیمیایی روز سه‌شنبه در روستای «خان شیخون» می‌داند. مسکو و دمشق این اتهام را رد کرده و می‌گویند گاز سمی در اثر حمله هوایی به یک مرکز ساخت سلاح‌ شیمیایی متعلق به شورشیان مخالف دولت منتشر شده است.

رئیس جمهوری آمریکا با هدف جلوگیری از تکرار حملات مشابه توسط نیروهای دولت سوریه، دستور حمله موشکی به پایگاه الشعیرات در حمص که ارتش سوریه از آن برای حمله شیمیایی اخیر استفاده کردند را صادر کرد. حمله‌ای که پنجشنبه شب بوقت واشنگتن انجام شد.

یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، روز گذشته با بیان این که تصویر خوبی از حامی دولت سوریه در دست داریم، گفت مقام‌های آمریکا هر اطلاعاتی را که تاییدکننده اطلاع قبلی روسیه از حمله روز سه شنبه با گاز سارین یا کمک به آن باشد، به دقت بررسی می‌کنند.

به دنبال اظهارات این مقام ارشد پنتاگون که نخواست هویتش فاش شود، انتقادهای واشنگتن از نقش روسیه در سوریه و نقض توافق سال ۲۰۱۳ برای برچیدن تسلیحات شیمیایی دولت بشار اسد افزایش یافت و برخی حتی مسکو را متهم به ارائه اطلاعات غلط در این زمینه کردند.

یک مقام دولت آمریکا در گفت‌وگو با صدای آمریکا، با تاکید بر این که دمشق و مسکو به ما تضمین دادند که این سلاح‌ها برچیده و منهدم شده‌اند، گفت حالا مسکو دو انتخاب دارد، «یا مسئولیت ضمانت برچیدن این تسلیحات را می‌پذیرد ... یا قبول می‌کند که توانایی کنترل اسد را ندارد.»

روسیه: یک گام تا درگیری نظامی فاصله داریم

روسیه هم در مقابل انتقادات تند خود را مطرح کرد و حمله موشکی آمریکا در سوریه را «اقدامی تجاوزکارانه» خواند. سخنگوی کرملین روز جمعه گفت، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه معتقد است حمله آمریکا به سوریه آسیب بیشتری به روابط دو کشور می‌زند.

دمیتری مدودف نخست وزیر روسیه نیز حمله آمریکا به سوریه را «غیرقانونی» دانست و در شبکه‌های اجتماعی هشدار داد که واشنگتن تنها «یک گام با درگیری نظامی با روسیه فاصله دارد.» مسکو گفته است توافق نظامی با آمریکا در سوریه، برای جلوگیری از برخوردهای ناخواسته، را لغو می‌کند.

این جنگ کلامی روسیه و آمریکا در حالی است که رکس تیلرسون وزیر خارجه دولت پرزیدنت ترامپ قرار بود هفته جاری پس از شرکت در نشست وزیران کشورهای عضو گروه هفت در ایتالیا، برای گفت‌وگو با همتای روس خود درباره طیفی از مسائل، از جمله سوریه، به مسکو سفر کند.

تا کنون گزارشی رسمی از لغو این سفر منتشر نشده است. اما وزیر خارجه بریتانیا، که کشورش از تصمیم رئیس جمهوری آمریکا برای حمله به پایگاه نظامی دولت سوریه حمایت کرده است، روز شنبه در اعتراض به عملکرد مسکو اعلام کرد سفر خود به روسیه را لغو کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بوریس جانسون که قرار بود ۲۱ فروردین وارد مسکو شود، در بیانیه‌ای گفت تحولات سوریه، اوضاع را دچار تغییرات اساسی کرده است.

وی افزود اولویت من در حال حاضر، ادامه تماس با آمریکا و دیگر کشورها در نشست گروه ۷ برای حمایت از آتش بس در سوریه و تقویت تلاش‌های سیاسی در این زمینه است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG