لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۸

برخی واکنش های جهانی به حمله به مراکز تسلیحاتی سوریه


در فرانسه، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری این کشور در بیانیه ای گفته است فرانسه و شرکایش در تلاش برای مجازات کردن رژیم سوریه شرکت دارند. نخست وزیر بریتانیا، ترزا می، شنبه صبح به وقت لندن در بیانیه ای گفت به نیروهای بریتانیایی مجوز حملات دقیق علیه اهداف شیمیایی در سوریه را داده است.

ترزا می در بیانیه خود گفته است این واکنش «دخالت در یک جنگ داخلی نیست، تغییر رژیم نیز نیست.» او گفته است «این واکنش نظامی، حمله ای محدود و هدفمند است که تنش در منطقه را افزایش نمی دهد و هر کار ممکنی انجام می دهد تا از کشته شدن غیرنظامیان جلوگیری کند.» خانم می گفت در مورد سوریه گزینه دیگری جز گزینه نظامی وجود نداشت.

در ترکیه، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری این کشور از عملیات نظامی علیه دولت اسد استقبال کرد و گفت حملات هوایی صبح شنبه به وقت سوریه، حامل پیامی به رئیس جمهوری سوریه بود که «کشتار دسته جمعی در سوریه بدون پاسخ باقی نمی ماند.»

در آلمان، آنگلا مرکل، صدر اعظم این کشور اقدام نظامی در سوریه را «لازم و مناسب» توصیف کرد.

شینزو آبه نخست وزیر ژاپن از عملیات نظامی سه کشور علیه دولت سوریه حمایت کرد. استرالیا، متحد آمریکا نیز از زبان وزیر دفاعش از عملیات نظامی حمایت کرد. دونالد تاسک، رئیس شورای اتحادیه اروپا در توئیتر خود نوشت روسیه، ایران و سوریه نمی توانند تراژدی انسانی در سوریه را بدون پرداخت هزینه ادامه دهند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل پیمان نظامی ناتو، ابراز امیداوری کرد که عملیات نظامی سه کشور عضو این پیمان بتواند به نابودی کامل تسلیحات شیمیایی در سوریه منجر شود.

وزیران دفاع آلمان و ایتالیا هم گفته اند که از هدف نابودی تسلیحات شیمیایی دولت بشار اسد حمایت می کنند. جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا هم از عملیات نظامی علیه مراکز شیمیایی سوریه حمایت کرد.

اما شبکه سی.ان.ان به نقل از سفیر روسیه در آمریکا گزارش داد که او نسبت به «عواقب» حمله هشدار داده است. سفارت روسیه در آمریکا طی بیانیه ای که لحظاتی پس از حمله به تاسیسات شیمیایی دولت سوریه صادر کرد می گوید واشنگتن، لندن و پاریس مسئول پیامدهای حمله به سوریه هستند.

رویترز هم به نقل از دفتر رئیس جمهوری سوریه، روز شنبه گزارش داد که وی در گفتگو با حسن روحانی، همتای ایرانی خود گفته است که عزم سوریه «برای مبارزه و نابودی تروریسم در هر وجب» از کشورش افزایش یافته است. این خبرگزاری به نقل از رهبر جمهوری اسلامی ایران نیز گزارش داده است که وی روز شنبه حمله به تاسیسات نظامی سوریه را یک جنایت خواند. ایالات متحده و متحدانش و مخالفان سوری بشار اسد، ایران را متهم می کنند که در کشتار مردم سوریه همدست دولت بشار اسد است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG